sobota, 4 sierpnia 2018

Warszawa 44 - 4 sierpnia 1944

Historia toczy się każdego dnia, godzina po godzinie, dzieją się rzeczy zarówno wielkie, jak i z pozoru błahe. Dopiero z perspektywy czasu można niejako z dystansu zobaczyć wyraźniej jak te drobne wydarzenia wpływały na te większe lub do nich prowadziły. W historii Warszawy miesiące sierpień i wrzesień roku 1944 zapisały się w sposób szczególny. W upalne lato, dziewczęta i chłopcy wyruszyli do walki o wolność stolicy. Prawdopodobnie nikt z nich nie przypuszczał jak mocno wydarzenia owych dni wpłyną na losy miasta i jego mieszkańców.


Żoliborz
Około godz. 4.00 ppłk "Żywiciel" na czele 350-400 żołnierzy dotarł do zabudowań VII Kolonii WSM. Przed południem Niemcy zaatakowali ul. Słowackiego w kierunku pl. Wilsona, dostając się na wysokości ul. Suzina w krzyżowy ogień powstańczych zgrupowań "Żmii" i "Żniwiarza". W ciągu kilkunastu minut zginęło 19 z 26 żołnierzy wroga. Zdobyto trzy pistolety maszynowe, 16 karabinów, amunicję i granaty. Tego dnia ujawnił się, liczący 15 żołnierzy, żoliborski oddział AL na czele z por. Waldemarem Nerwińskim "Waldkiem".

Warszawa
W całym mieście trwały zacięte walki. Po południu w pałacu Blanka zginął od kuli niemieckiego snajpera Krzysztof Kamil Baczyński, żołnierz batalionu "Parasol" i wybitny poeta pokolenia Kolumbów.

Świat
Wbrew rozkazom Johna Slessora, marszałka lotnictwa brytyjskiego (Mediterranean Allied Air Force), wykonano pierwsze zrzuty broni i amunicji dla powstańców. Z siedmiu samolotów polskiej 1586, Eskadry do Zadań Specjalnych i siedmiu brytyjskiego 148 dywizjonu lecących do Polski cztery załogi - w ścisłej tajemnicy przed Anglikami - poleciały nad Warszawę. Wobec olbrzymich procentowo strat (35%) w trakcie całej operacji loty do Polski zostały zawieszone do odwołania.

Niezależnie od tego jak dziś patrzymy na te burzliwe dzieje stołecznej insurekcji oraz jak oceniamy trafność decyzji o jej rozpoczęciu, wypada zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń. Jak co roku, od kilku lat publikujemy w tym okresie serię codziennych postów, które mają naszym czytelnikom ułatwić poznanie tych trudnych losów miasta i jego mieszkańców. Tym razem naszym przewodnikiem po dniach walki i powstańczego trudu będzie publikacja autorstwa Grzegorza Jasińskiego “Żoliborz Walczący”. Wbrew pozorom nazwa książki może być odrobinę myląca, albowiem autor tego kalendarium nie ogranicza się jedynie do opisu, tego co działo się na Żoliborzu, ale także zawiera kronikę wydarzeń powstańczych w całej Warszawie. Mamy nadzieję, że ta krótka skondensowana forma ułatwi czytelnikom codzienne zapoznawanie się z tym co 74 lata temu działo się w naszym mieście nie tylko w teorii, ale także poprzez odwiedzenie opisywanych miejsc. Jeśli ktoś chciałby znaleźć więcej informacji to zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kalendariami Powstania z lat ubiegłych. Życząc zarazem nie tylko przyjemnej lektury, ale także i udanych spacerów, jak zwykle zachęcamy do wyjścia w miasto, w którym nie tylko w początku sierpnia będzie wiele do zobaczenia w ramach upamiętnienia Powstania i jego bohaterów ! Zatem do spotkania na miejskich brukach !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz