poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Warszawa 44 - 20 sierpnia 1944

Historia toczy się każdego dnia, godzina po godzinie, dzieją się rzeczy zarówno wielkie, jak i z pozoru błahe. Dopiero z perspektywy czasu można niejako z dystansu zobaczyć wyraźniej jak te drobne wydarzenia wpływały na te większe lub do nich prowadziły. W historii Warszawy miesiące sierpień i wrzesień roku 1944 zapisały się w sposób szczególny. W upalne lato, dziewczęta i chłopcy wyruszyli do walki o wolność stolicy. Prawdopodobnie nikt z nich nie przypuszczał jak mocno wydarzenia owych dni wpłyną na losy miasta i jego mieszkańców. 


Żoliborz - Bielany
Około godz. 4.30 na Żoliborz przeszła z Puszczy Kampinoskiej, przepuszczona przez  oddział węgierski, grupa blisko 400 "leśnych" pod dowództwem mjr. Alfonsa Kotowskiego "Okonia". Za kilkanaście godzin miało dojść do ataku na Dworzec Gdański. Przed wieczorną walka wielu żołnierzy korzystało z posług kapelanów. Nabożeństwa odbywały się od godz. 7.30 do 11.30. Były odprawiane na VII Kolonii, przy Brodzińskiego 17, Krasińskiego 18 i 20, w Feniksie przy pl. Wilsona 4, w budynku Straży Ogniowej, na V Kolonii, przy Pogonowskiego 22, Mickiewicza 34 i na III Kolonii. W tym czasie Niemcy wciąż palili zabudowania na Bielanach. O godz. 14.00 podpalili budynki na Słodowcu i Burakowie. Pułkownik "Wachnowski" w depeszy do mjr. "Okonia" i ppłk. "Żywiciela" pisał: Uderzajcie jak chcecie, byle byście w ciągu nocy 20/21 zajęli Stawki lub Muranów i przyszli nam z pomocą. Bierzcie jak najwięcej amunicji, broni i granatów ...

Warszawa
Po kilkunastu godzinach walk w kolejnym szturmie zdobyto górujący nad Śródmieściem gmach PAST-y przy ul. Zielnej 37/39. Zabito 36 Niemców, raniono sześciu, a 115 wzięto do niewoli. Zdobyto znaczną ilość broni i amunicji.

Niezależnie od tego jak dziś patrzymy na te burzliwe dzieje stołecznej insurekcji oraz jak oceniamy trafność decyzji o jej rozpoczęciu, wypada zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń. Jak co roku, od kilku lat publikujemy w tym okresie serię codziennych postów, które mają naszym czytelnikom ułatwić poznanie tych trudnych losów miasta i jego mieszkańców. Tym razem naszym przewodnikiem po dniach walki i powstańczego trudu będzie publikacja autorstwa Grzegorza Jasińskiego “Żoliborz Walczący”. Wbrew pozorom nazwa książki może być odrobinę myląca, albowiem autor tego kalendarium nie ogranicza się jedynie do opisu, tego co działo się na Żoliborzu, ale także zawiera kronikę wydarzeń powstańczych w całej Warszawie. Mamy nadzieję, że ta krótka skondensowana forma ułatwi czytelnikom codzienne zapoznawanie się z tym co 74 lata temu działo się w naszym mieście nie tylko w teorii, ale także poprzez odwiedzenie opisywanych miejsc. Jeśli ktoś chciałby znaleźć więcej informacji to zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kalendariami Powstania z lat ubiegłych. Życząc zarazem nie tylko przyjemnej lektury, ale także i udanych spacerów, jak zwykle zachęcamy do wyjścia w miasto, w którym nie tylko w początku sierpnia będzie wiele do zobaczenia w ramach upamiętnienia Powstania i jego bohaterów ! Zatem do spotkania na miejskich brukach !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz