piątek, 3 sierpnia 2018

Warszawa 44 - 3 sierpnia 1944

Historia toczy się każdego dnia, godzina po godzinie, dzieją się rzeczy zarówno wielkie, jak i z pozoru błahe. Dopiero z perspektywy czasu można niejako z dystansu zobaczyć wyraźniej jak te drobne wydarzenia wpływały na te większe lub do nich prowadziły. W historii Warszawy miesiące sierpień i wrzesień roku 1944 zapisały się w sposób szczególny. W upalne lato, dziewczęta i chłopcy wyruszyli do walki o wolność stolicy. Prawdopodobnie nikt z nich nie przypuszczał jak mocno wydarzenia owych dni wpłyną na losy miasta i jego mieszkańców.


Żoliborz - Bielany
Po otrzymaniu rozkazu powrotu ppłk "Żywiciel" w nocy z 2 na 3 sierpnia przedostał się wraz z oddziałami na osiedle "Zdobycz Robotnicza" na Bielanach. O godz. 10.30, niespodziewanie ze wszystkich kierunków, na stanowiska polskie przy wsparciu artylerii i broni pancernej uderzyli Niemcy. Mimo czterokrotnych szturmów trwających do godz. 20.00 powstańcy wytrwali w obronie. Zginęło nie mniej niż 10 powstańców, a 30 zostało rannych. Szacuje się, że niemieckie straty były nieznacznie większe. W tym czasie na Żoliborzu trwał ostrzał artyleryjski głównego szpitala obwodu mieszczącego się w klasztorze Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego 31 - szpital był oznaczony flagami z czerwonym krzyżem ...

Warszawa
Oddziały AK zdobyły tego dnia m.in. Dworzec Pocztowy (przy ul. Żelaznej), Dom Turystyczny (przy pl. Starynkiewicza), Arsenał, pałac Blanka (przy pl. Teatralnym) i pałac Mostowskich.

Świat
Przebywający w Moskwie Stanisław Mikołajczyk, premier rządu RP na wychodźstwie, poinformował Stalina o wybuchu powstania w Warszawie i zwrócił się z prośbą o udzielenie pomoc. Pod naciskiem władz polskich Winston Churchill polecił rozpocząć akcję przerzutu zaopatrzenia do ogarniętego walkami miasta, jeśli pozwolą na to względy operacyjne.

Niezależnie od tego jak dziś patrzymy na te burzliwe dzieje stołecznej insurekcji oraz jak oceniamy trafność decyzji o jej rozpoczęciu, wypada zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń. Jak co roku, od kilku lat publikujemy w tym okresie serię codziennych postów, które mają naszym czytelnikom ułatwić poznanie tych trudnych losów miasta i jego mieszkańców. Tym razem naszym przewodnikiem po dniach walki i powstańczego trudu będzie publikacja autorstwa Grzegorza Jasińskiego “Żoliborz Walczący”. Wbrew pozorom nazwa książki może być odrobinę myląca, albowiem autor tego kalendarium nie ogranicza się jedynie do opisu, tego co działo się na Żoliborzu, ale także zawiera kronikę wydarzeń powstańczych w całej Warszawie. Mamy nadzieję, że ta krótka skondensowana forma ułatwi czytelnikom codzienne zapoznawanie się z tym co 74 lata temu działo się w naszym mieście nie tylko w teorii, ale także poprzez odwiedzenie opisywanych miejsc. Jeśli ktoś chciałby znaleźć więcej informacji to zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kalendariami Powstania z lat ubiegłych. Życząc zarazem nie tylko przyjemnej lektury, ale także i udanych spacerów, jak zwykle zachęcamy do wyjścia w miasto, w którym nie tylko w początku sierpnia będzie wiele do zobaczenia w ramach upamiętnienia Powstania i jego bohaterów ! Zatem do spotkania na miejskich brukach !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz