niedziela, 2 września 2018

Warszawa 44 - 2 września 1944

Historia toczy się każdego dnia, godzina po godzinie, dzieją się rzeczy zarówno wielkie, jak i z pozoru błahe. Dopiero z perspektywy czasu można niejako z dystansu zobaczyć wyraźniej jak te drobne wydarzenia wpływały na te większe lub do nich prowadziły. W historii Warszawy miesiące sierpień i wrzesień roku 1944 zapisały się w sposób szczególny. W upalne lato, dziewczęta i chłopcy wyruszyli do walki o wolność stolicy. Prawdopodobnie nikt z nich nie przypuszczał jak mocno wydarzenia owych dni wpłyną na losy miasta i jego mieszkańców. 


Żoliborz - Marymont 
W nocy patrol pchor. Leona Żbikowskiego "Wrzosa" spenetrował na wpółzatopiony na wysokości Cytadeli statek, wynosząc liczny sprzęt pozostawiony przez Niemców. Przez cały dzień trwały walki o utrzymanie "Olejarni" przy ul. Gdańskiej 33 - najbardziej wysuniętej na północ reduty powstańczej. Straty własne wyniosły jednego zabitego i pięciu rannych. Po stronie wroga bilans - jak donosiły meldunki powstańcze - był bardziej krwawy: 11 zabitych i 13 rannych. Panowanie nad Marymontem, w wypadku podjęcia akcji forsowania Wisły przez wojska 1 Frontu Białoruskiego, pozwalało na stosunkowo łatwe utworzenie w tym rejonie szerokiego przyczółka i nawiązanie współdziałania z oddziałami powstańczymi.

Warszawa
Oddziały niemieckie zdobyły Sadybę. Po opanowaniu Starówki oddziały SS i wschodnich formacji kolaboracyjnych przystąpiły do masowych mordów tych, którzy nie zdołali się ewakuować. Tylko w szpitalu przy ul. Długiej 7 wymordowali około 300 osób.

Niezależnie od tego jak dziś patrzymy na te burzliwe dzieje stołecznej insurekcji oraz jak oceniamy trafność decyzji o jej rozpoczęciu, wypada zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń. Jak co roku, od kilku lat publikujemy w tym okresie serię codziennych postów, które mają naszym czytelnikom ułatwić poznanie tych trudnych losów miasta i jego mieszkańców. Tym razem naszym przewodnikiem po dniach walki i powstańczego trudu będzie publikacja autorstwa Grzegorza Jasińskiego “Żoliborz Walczący”. Wbrew pozorom nazwa książki może być odrobinę myląca, albowiem autor tego kalendarium nie ogranicza się jedynie do opisu, tego co działo się na Żoliborzu, ale także zawiera kronikę wydarzeń powstańczych w całej Warszawie. Mamy nadzieję, że ta krótka skondensowana forma ułatwi czytelnikom codzienne zapoznawanie się z tym co 74 lata temu działo się w naszym mieście nie tylko w teorii, ale także poprzez odwiedzenie opisywanych miejsc. Jeśli ktoś chciałby znaleźć więcej informacji to zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kalendariami Powstania z lat ubiegłych. Życząc zarazem nie tylko przyjemnej lektury, ale także i udanych spacerów, jak zwykle zachęcamy do wyjścia w miasto, w którym nie tylko w początku sierpnia będzie wiele do zobaczenia w ramach upamiętnienia Powstania i jego bohaterów ! Zatem do spotkania na miejskich brukach !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz