sobota, 15 września 2018

Warszawa 44 - 15 września 1944

Historia toczy się każdego dnia, godzina po godzinie, dzieją się rzeczy zarówno wielkie, jak i z pozoru błahe. Dopiero z perspektywy czasu można niejako z dystansu zobaczyć wyraźniej jak te drobne wydarzenia wpływały na te większe lub do nich prowadziły. W historii Warszawy miesiące sierpień i wrzesień roku 1944 zapisały się w sposób szczególny. W upalne lato, dziewczęta i chłopcy wyruszyli do walki o wolność stolicy. Prawdopodobnie nikt z nich nie przypuszczał jak mocno wydarzenia owych dni wpłyną na losy miasta i jego mieszkańców. 


Żoliborz - Marymont
Powstańcy odebrali w nocy z sowieckich lotniczych zrzutów zaopatrzenia sześć rusznic przeciwpancernych, broń maszynową oraz amunicję.Podpułkownik "Żywiciel", dążąc do wzmocnienia obrony na linii ul. Potockiej, skierował żołnierzy "Żyrafy II" (zgrupowanie przemianowano rozkazem dziennym na "Żbik"). Walki na Marymoncie trwały przez cały dzień. Niemcy nie zdołali przełamać obrony powstańczej, wypierając jedynie żołnierzy kpt. "Żubra" z ul. Gdańskiej (zdobyli budynek przy ul. Gdańskiej 4a i 4, w których bestialsko wymordowano kilkadziesiąt osób cywilnych) i częściowo z Bieniewickiej. W nocy por. Karol Więckowski "Karol" z AL i Helena Mocarska "Struga" z AK podjęli nieudaną próbę przepłynięcia Wisły i nawiązania łączności z dowództwem 2 Dywizji Piechoty.

Warszawa
Grupa bojowa gen. Rohra, mimo zaciekłego oporu powstańców, zdobyli Sielce.

Niezależnie od tego jak dziś patrzymy na te burzliwe dzieje stołecznej insurekcji oraz jak oceniamy trafność decyzji o jej rozpoczęciu, wypada zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń. Jak co roku, od kilku lat publikujemy w tym okresie serię codziennych postów, które mają naszym czytelnikom ułatwić poznanie tych trudnych losów miasta i jego mieszkańców. Tym razem naszym przewodnikiem po dniach walki i powstańczego trudu będzie publikacja autorstwa Grzegorza Jasińskiego “Żoliborz Walczący”. Wbrew pozorom nazwa książki może być odrobinę myląca, albowiem autor tego kalendarium nie ogranicza się jedynie do opisu, tego co działo się na Żoliborzu, ale także zawiera kronikę wydarzeń powstańczych w całej Warszawie. Mamy nadzieję, że ta krótka skondensowana forma ułatwi czytelnikom codzienne zapoznawanie się z tym co 74 lata temu działo się w naszym mieście nie tylko w teorii, ale także poprzez odwiedzenie opisywanych miejsc. Jeśli ktoś chciałby znaleźć więcej informacji to zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kalendariami Powstania z lat ubiegłych. Życząc zarazem nie tylko przyjemnej lektury, ale także i udanych spacerów, jak zwykle zachęcamy do wyjścia w miasto, w którym nie tylko w początku sierpnia będzie wiele do zobaczenia w ramach upamiętnienia Powstania i jego bohaterów ! Zatem do spotkania na miejskich brukach !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz