czwartek, 6 sierpnia 2015

Warszawa Walczy - 6 sierpnia 1944 r.

Warszawa jest miastem niezwykłym, nie z powodu jej wielkości, nie ze względu na jej położenie, ale ze względu na jej historię. Tak się składa, że nie znany jest chyba drugi taki przypadek, by miasto przeżyło własną śmierć i dosłownie jak feniks powstało z popiołów. Gdyby się uprzeć można by powiedzieć, że była to śmierć potrójna, a nawet poczwórna wliczając w to: wojnę obroną roku 1939, Powstanie w Getcie w 1943 r., w końcu Powstanie Warszawskie 1944 r. i odbudowę poprzedzoną całą falą wyburzeń w celu całkowitej zmiany charakteru tkanki miejskiej. Dziś Warszawa jest zupełnie inna, zmienił się układ ulic, zmienił się skład narodowościowy i wyznaniowy mieszkańców, wreszcie i terytorialnie, mamy też do czynienia z dużo większą metropolią niż przed wojną. Jednak bardzo bliskie nam jest spojrzenie Stefana Starzyńskiego na heroizm walczącej stolicy, a szczególnie tego trwającego aż 63 dni zrywu powstańczego sprzed 71 lat. Stąd chcąc go na swój sposób upamiętnić każdego dnia na blogu będziemy publikować wybrane fragmenty kalendarium w oparciu o bardzo ciekawą i godną uwagi w naszym przekonaniu pozycję : Banach Konrad Powstanie Warszawskie : fakty, daty, fotografie. Warszawa : Demart, 2014.


Żoliborz
Niemcy bez powodzenia forsowali barykadę na ul. Suzina.

Wola
W godzinach wieczornych powstańcy kontratakowali i odzyskali cmentarze kalwiński i ewangelicki. W walkach wziął udział pluton pancerny. Powstańcy utrzymali pozycje wzdłuż ulic Żelaznej i Krochmalnej., wznieśli nowe barykady na skrzyżowaniach ul. Krochmalnej z ulicami Waliców i Ciepłą oraz ul. Grzybowskiej z ul. Graniczną. 

Stare Miasto
Ul. Długą przemaszerowała uroczysta defilada oddziałów powstańczych.

Śródmieście Północne i Południowe
Podczas odwrotu oddziałów wolskich powstańcy obsadzili zagrożone przejęciem przez Niemców magazyny browaru Haberbuscha i Schielego przy ul. Ceglanej z dużymi zapasami żywności, m.in. jęczmienia, mąki, cukru. 

Powiśle Północne
Niemcy wkroczyli na teren szpitala PCK przy ul. Smolnej i tylko interwencja dr. Cekowskiego uratowała rannych przed egzekucją. Szpital został spalony.

Powiśle Czerniakowskie
Niemcy nakazali ewakuację Szpitala Ujazdowskiego.

Ochota
Kolejny dzień niemieckich zbrodni wojennych na zajętych terenach Ochoty. Zostaje zamordowany m.in. aktor Mariusz Maszyński.

Mokotów
Mokotów odzyskał łączność ze Śródmieściem dzięki łączniczce "Eli", która zapoczątkowała funkcjonowanie trasy prowadzącej kanałami ze Śródmieścia.

Praga
Niemcy zabili powstańców z 1681. plutonu "Orlików" ukrywających się we młynie przy ul. Białostockiej.

Powiat warszawski
W Pruszkowie zaczął funkcjonować obóz przejściowy "Durchgangslager 121" dla ludności cywilnej Warszawy.

Na zakończenie jak zwykle i zgodnie z naszą małą tradycją, pragniemy zachęcić Was Drodzy Czytelnicy do popołudniowego czy weekendowego spaceru śladami Powstania w jednej z dzielnic, a może szlakiem jakiejś Powstańczej jednostki. Jednak tym razem proponujemy aby także wśród codziennego zgiełku nie tylko dziś, ale do końca owych 63 dni poświęcić choć chwilę na to by przystanąć i wspomnieć o Tych co być może właśnie na codziennie mijanych: ulicach, placach, skwerach, w piwnicach i kanałach, życie i krew oddawali. Jesteśmy przekonani, że danina przez Nich złożona, jest długiem zaciągniętym przez kolejne pokolenia. Jego spłata w pełni, jest możliwa nie inaczej niż przez podtrzymywanie pamięci i okazywanie troski zarówno jeszcze żyjącym, jak i tym co spoczywają już w pokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz