piątek, 14 sierpnia 2015

Warszawa Walczy - 14 sierpnia 1944 r.

Warszawa jest miastem niezwykłym, nie z powodu jej wielkości, nie ze względu na jej położenie, ale ze względu na jej historię. Tak się składa, że nie znany jest chyba drugi taki przypadek, by miasto przeżyło własną śmierć i dosłownie jak feniks powstało z popiołów. Gdyby się uprzeć można by powiedzieć, że była to śmierć potrójna, a nawet poczwórna wliczając w to: wojnę obroną roku 1939, Powstanie w Getcie w 1943 r., w końcu Powstanie Warszawskie 1944 r. i odbudowę poprzedzoną całą falą wyburzeń w celu całkowitej zmiany charakteru tkanki miejskiej. Dziś Warszawa jest zupełnie inna, zmienił się układ ulic, zmienił się skład narodowościowy i wyznaniowy mieszkańców, wreszcie i terytorialnie, mamy też do czynienia z dużo większą metropolią niż przed wojną. Jednak bardzo bliskie nam jest spojrzenie Stefana Starzyńskiego na heroizm walczącej stolicy, a szczególnie tego trwającego aż 63 dni zrywu powstańczego sprzed 71 lat. Stąd chcąc go na swój sposób upamiętnić każdego dnia na blogu będziemy publikować wybrane fragmenty kalendarium w oparciu o bardzo ciekawą i godną uwagi w naszym przekonaniu pozycję : Banach Konrad Powstanie Warszawskie : fakty, daty, fotografie. Warszawa : Demart, 2014.


Stare Miasto i Muranów
Ostrzał artyleryjski zrujnował barykadę na ul. Tłomackie i atakujący wdarli się w głąb ulicy. Płonął gmach PAST-y. Zgrupowanie mjr. Recka zajęło ruiny Wielkiej Synagogi.

Śródmieście Północne
Płk "Monter" wydał rozkaz o postępowaniu z jeńcami.

Powiśle Północne
Powstańcy ze zgrupowania "Krybara" zdobyli na ul. Bartoszewicza niemiecki transporter opancerzony Sd. Kfz. 251 należący do 5. Dywizji pancernej SS "Wiking". Został nazwany "Jasiem" na cześć dowódcy kompanii, która go zdobyła.

Powiśle Czerniakowskie
Odparto niemieckie natarcie z gmachu liceum im. Batorego na ul. Przemysłową.

Mokotów
Mokotów po raz pierwszy został ostrzelany z moździerzy rakietowych.

Ochota
Niemcy, kontrolujących Stację Filtrów i Wodociągów na ul. Koszykowej, zakręcili zawory i zablokowali działanie wodociągów miejskich. Dowództwo Powstania wydało polecenie oszczędzania wody i budowy studni.

Praga
Zestrzelony samolot brytyjski wpadł do Jeziorka Kamionkowskiego. Polacy z praskiej konspiracji spenetrowali samolot, wydobyli ciała dwóch lotników i zasobnik z zaopatrzeniem.

Powiat warszawski
Komendant Główny AK gen. "Bór" wydał rozkaz o przygotowaniu odsieczy dla Warszawy ze strony zgrupowań podwarszawskich.

Nad Warszawą
W nocy z 13 na 14 sierpnia samoloty alianckie (z załogami brytyjskimi, polskimi i południowoafrykańskimi) dokonały zrzutów na pl. Krasińskich, pl. Napoleona i w Puszczy Kampinoskiej. Alianci stracili 2 samoloty. Brytyjski samolot rozbił się w Jeziorku Kamionkowskim na Pradze. Samolot południowoafrykański przymusowo lądował na Służewie.

Na zakończenie jak zwykle i zgodnie z naszą małą tradycją, pragniemy zachęcić Was Drodzy Czytelnicy do popołudniowego czy weekendowego spaceru śladami Powstania w jednej z dzielnic, a może szlakiem jakiejś Powstańczej jednostki. Jednak tym razem proponujemy aby także wśród codziennego zgiełku nie tylko dziś, ale do końca owych 63 dni poświęcić choć chwilę na to by przystanąć i wspomnieć o Tych co być może właśnie na codziennie mijanych: ulicach, placach, skwerach, w piwnicach i kanałach, życie i krew oddawali. Jesteśmy przekonani, że danina przez Nich złożona, jest długiem zaciągniętym przez kolejne pokolenia. Jego spłata w pełni, jest możliwa nie inaczej niż przez podtrzymywanie pamięci i okazywanie troski zarówno jeszcze żyjącym, jak i tym co spoczywają już w pokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz