sobota, 15 sierpnia 2015

Warszawa Walczy - 15 sierpnia 1944 r.

Warszawa jest miastem niezwykłym, nie z powodu jej wielkości, nie ze względu na jej położenie, ale ze względu na jej historię. Tak się składa, że nie znany jest chyba drugi taki przypadek, by miasto przeżyło własną śmierć i dosłownie jak feniks powstało z popiołów. Gdyby się uprzeć można by powiedzieć, że była to śmierć potrójna, a nawet poczwórna wliczając w to: wojnę obroną roku 1939, Powstanie w Getcie w 1943 r., w końcu Powstanie Warszawskie 1944 r. i odbudowę poprzedzoną całą falą wyburzeń w celu całkowitej zmiany charakteru tkanki miejskiej. Dziś Warszawa jest zupełnie inna, zmienił się układ ulic, zmienił się skład narodowościowy i wyznaniowy mieszkańców, wreszcie i terytorialnie, mamy też do czynienia z dużo większą metropolią niż przed wojną. Jednak bardzo bliskie nam jest spojrzenie Stefana Starzyńskiego na heroizm walczącej stolicy, a szczególnie tego trwającego aż 63 dni zrywu powstańczego sprzed 71 lat. Stąd chcąc go na swój sposób upamiętnić każdego dnia na blogu będziemy publikować wybrane fragmenty kalendarium w oparciu o bardzo ciekawą i godną uwagi w naszym przekonaniu pozycję : Banach Konrad Powstanie Warszawskie : fakty, daty, fotografie. Warszawa : Demart, 2014.


Stare Miasto i Muranów
Niemcy zajęli teren przylegający do klasztoru oo. augustianów na ul. Piwnej. Trwały walki o kościół św. Marcina. Goliat zniszczył część barykady na ul. Podwale.

Śródmieście Północne i Południowe
Batalion "Golski" odparł niemiecki szturm na pl. Zbawiciela, Politechnikę, ulice Wspólną i Emilii Plater od strony Frontleitestelle, Ogrodu Pomologicznego i Pola Mokotowskiego.

Mokotów
W Królikarni powstańcy zatrzymali dwóch oficerów węgierskich. Dowództwo powstańcze na Mokotowie nawiązało kontakt z dowództwem oddziałów węgierskich, stacjonujących pod Warszawą.

Okęcie
Samoloty sowieckie zbombardowały lotnisko.

Powiat warszawski
W godzinach nocnych z Puszczy Kampinoskiej nastąpił wymarsz z odsieczą dla Starego Miasta.

Nad Warszawą
W nocy z 15 na 15 sierpnia (ok. 1.45) samoloty alianckie dokonały zrzutu na pl. Napoleona i pl. Krasińskich. Alianci stracili 7 samolotów. 3 samoloty rozbiły się w Warszawie: na ul. Miodowej, na Ochocie i na Woli.

Na zakończenie jak zwykle i zgodnie z naszą małą tradycją, pragniemy zachęcić Was Drodzy Czytelnicy do popołudniowego czy weekendowego spaceru śladami Powstania w jednej z dzielnic, a może szlakiem jakiejś Powstańczej jednostki. Jednak tym razem proponujemy aby także wśród codziennego zgiełku nie tylko dziś, ale do końca owych 63 dni poświęcić choć chwilę na to by przystanąć i wspomnieć o Tych co być może właśnie na codziennie mijanych: ulicach, placach, skwerach, w piwnicach i kanałach, życie i krew oddawali. Jesteśmy przekonani, że danina przez Nich złożona, jest długiem zaciągniętym przez kolejne pokolenia. Jego spłata w pełni, jest możliwa nie inaczej niż przez podtrzymywanie pamięci i okazywanie troski zarówno jeszcze żyjącym, jak i tym co spoczywają już w pokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz