środa, 5 sierpnia 2015

Warszawa Walczy - 5 sierpnia 1944 r.

Warszawa jest miastem niezwykłym, nie z powodu jej wielkości, nie ze względu na jej położenie, ale ze względu na jej historię. Tak się składa, że nie znany jest chyba drugi taki przypadek, by miasto przeżyło własną śmierć i dosłownie jak feniks powstało z popiołów. Gdyby się uprzeć można by powiedzieć, że była to śmierć potrójna, a nawet poczwórna wliczając w to: wojnę obroną roku 1939, Powstanie w Getcie w 1943 r., w końcu Powstanie Warszawskie 1944 r. i odbudowę poprzedzoną całą falą wyburzeń w celu całkowitej zmiany charakteru tkanki miejskiej. Dziś Warszawa jest zupełnie inna, zmienił się układ ulic, zmienił się skład narodowościowy i wyznaniowy mieszkańców, wreszcie i terytorialnie, mamy też do czynienia z dużo większą metropolią niż przed wojną. Jednak bardzo bliskie nam jest spojrzenie Stefana Starzyńskiego na heroizm walczącej stolicy, a szczególnie tego trwającego aż 63 dni zrywu powstańczego sprzed 71 lat. Stąd chcąc go na swój sposób upamiętnić każdego dnia na blogu będziemy publikować wybrane fragmenty kalendarium w oparciu o bardzo ciekawą i godną uwagi w naszym przekonaniu pozycję : Banach Konrad Powstanie Warszawskie : fakty, daty, fotografie. Warszawa : Demart, 2014.


Żoliborz
Powstańcy czasowo zdobyli zakłady "Opla" na ul. Włościańskiej.

Wola
Oddziały Reinefartha dopuściły się wielkiej rzezi ludności cywilnej na Woli. Miała ona miejsce głównie na ulicach Wolskiej, Elekcyjnej, Płockiej, Górczewskiej i Działdowskiej. W tym rejonie Niemcy podpalili budynki. Wymordowali personel medyczny i chorych ze szpitala Wolskiego na ul. Płockiej i szpitala na ul. Leszno. Oszczędzili szpital św. Stanisława. Podczas tzw. czarnej soboty zginęło na Woli ok 20 000 cywilów.

Stare Miasto i Muranów
Na pl. Zamkowym powstańcy zniszczyli część niemieckiej grupy pancernej. Zdobyli niemiecki transporter z 5. DPanc SS-"Wiking" z dużą ilością amunicji i min i nazwali go "Starówka". Nie został wprawdzie użyty bojowo z powodu trudności przemieszczania się po dzielnicy, ale stał się elementem systemu obrony katedry.

Śródmieście Północne
Przeprowadzono nieudany wypad do Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji przy pl. Starynkiewicza.

Powiśle Czerniakowskie
Walki w rejonie Portu Czerniakowskiego.

Ochota
Na terenie targowiska warzywnego tzw. Zieleniaka (ob. Hale Banacha) przy ul. Grójeckiej założono obóz przejściowy dla ludności cywilnej.

Mokotów
Sztab ppłk. "Przegoni" dotarł do Lasu Kabackiego. Dowództwo obwodu opuściło Mokotów.

Praga 
Grupy powstańców przeszły do Kampinosu i na Dolny Mokotów.

Na zakończenie jak zwykle i zgodnie z naszą małą tradycją, pragniemy zachęcić Was Drodzy Czytelnicy do popołudniowego czy weekendowego spaceru śladami Powstania w jednej z dzielnic, a może szlakiem jakiejś Powstańczej jednostki. Jednak tym razem proponujemy aby także wśród codziennego zgiełku nie tylko dziś, ale do końca owych 63 dni poświęcić choć chwilę na to by przystanąć i wspomnieć o Tych co być może właśnie na codziennie mijanych: ulicach, placach, skwerach, w piwnicach i kanałach, życie i krew oddawali. Jesteśmy przekonani, że danina przez Nich złożona, jest długiem zaciągniętym przez kolejne pokolenia. Jego spłata w pełni, jest możliwa nie inaczej niż przez podtrzymywanie pamięci i okazywanie troski zarówno jeszcze żyjącym, jak i tym co spoczywają już w pokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz