sobota, 8 sierpnia 2015

Warszawa Walczy - 8 sierpnia 1944 r.

Warszawa jest miastem niezwykłym, nie z powodu jej wielkości, nie ze względu na jej położenie, ale ze względu na jej historię. Tak się składa, że nie znany jest chyba drugi taki przypadek, by miasto przeżyło własną śmierć i dosłownie jak feniks powstało z popiołów. Gdyby się uprzeć można by powiedzieć, że była to śmierć potrójna, a nawet poczwórna wliczając w to: wojnę obroną roku 1939, Powstanie w Getcie w 1943 r., w końcu Powstanie Warszawskie 1944 r. i odbudowę poprzedzoną całą falą wyburzeń w celu całkowitej zmiany charakteru tkanki miejskiej. Dziś Warszawa jest zupełnie inna, zmienił się układ ulic, zmienił się skład narodowościowy i wyznaniowy mieszkańców, wreszcie i terytorialnie, mamy też do czynienia z dużo większą metropolią niż przed wojną. Jednak bardzo bliskie nam jest spojrzenie Stefana Starzyńskiego na heroizm walczącej stolicy, a szczególnie tego trwającego aż 63 dni zrywu powstańczego sprzed 71 lat. Stąd chcąc go na swój sposób upamiętnić każdego dnia na blogu będziemy publikować wybrane fragmenty kalendarium w oparciu o bardzo ciekawą i godną uwagi w naszym przekonaniu pozycję : Banach Konrad Powstanie Warszawskie : fakty, daty, fotografie. Warszawa : Demart, 2014.


Żoliborz
W okolicy byłego pokamedulskiego zespołu klasztornego na Bielanach Niemcy zbudowali most pontonowy.

Wola
Powstańcy z batalionów "Zośka" i "Parasol" przeprowadzili nieudany atak na linię kolejową u zbiegu ulic Tatarskiej i Ostroroga by zniszczyć pociąg pancerny nr 75. Na pozycje Kedywu na cmentarzach wolskich oddziały niemiecki uderzyły z dwóch kierunków: od zachodu pomiędzy ulicami Sołtyka i Długosza i od południa ulicami Karolkową i Okopową. Po zaciętych walkach Niemcy przejęli część cmentarza kalwińskiego. Przejściowo opanowali cmentarz ewangelicki, odbity przez powstańców jeszcze wieczorem.

Stare Miasto i Muranów
Niemcy umieścili karabin maszynowy na wieży kościoła św. Anny, skąd ostrzeliwali pl. Zamkowy.

Śródmieście Północne
Z budynku PKO przy ul. Jasnej rozpoczęła nadawanie radiostacja "Błyskawica".

Śródmieście Południowe
Powstańcy odparli niemieckie natarcie od strony Pola Mokotowskiego.

Powiśle Czerniakowskie
Zgrupowanie "Kryska" odparło natarcie niemieckie od strony Stacji Pomp Rzecznych.

Ochota
Niemcy rozpoczęli szturmy ochockich redut. Trwały walki o gmach Monopolu Tytoniowego.

Mokotów
Powstańcy wyparli Niemców z kamienicy przy Puławskiej 134, niemieckiej pozycji obronnej po zachodniej stronie tej ulicy.

Nad Warszawą
W nocy z 7 na 8 sierpnia dokonano zrzutów z polskich samolotów w rejonie Czerniakowa.

Na zakończenie jak zwykle i zgodnie z naszą małą tradycją, pragniemy zachęcić Was Drodzy Czytelnicy do popołudniowego czy weekendowego spaceru śladami Powstania w jednej z dzielnic, a może szlakiem jakiejś Powstańczej jednostki. Jednak tym razem proponujemy aby także wśród codziennego zgiełku nie tylko dziś, ale do końca owych 63 dni poświęcić choć chwilę na to by przystanąć i wspomnieć o Tych co być może właśnie na codziennie mijanych: ulicach, placach, skwerach, w piwnicach i kanałach, życie i krew oddawali. Jesteśmy przekonani, że danina przez Nich złożona, jest długiem zaciągniętym przez kolejne pokolenia. Jego spłata w pełni, jest możliwa nie inaczej niż przez podtrzymywanie pamięci i okazywanie troski zarówno jeszcze żyjącym, jak i tym co spoczywają już w pokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz