Przejdź do głównej zawartości

Po godzinie "W" - 21 sierpnia 1944

Jak co roku przyszedł 1 sierpnia godzina 17.00, gdy wspominamy moment wybuchu Powstania Warszawskiego, w całym mieście rozlegają się syreny, staje ruch uliczny – ludzie zamierają na chwilę, tam gdzie owa chwila ich zaskoczy, lub tam gdzie z premedytacją się udali. Pod Gloria Victis, na Powązkach, przy grobach dziadków, lub rodziców a może nad Wisłą czy w samym sercu miasta na jednym ze skrzyżowań. Staje nie tylko Warszawa, syreny wyją w Grodzisku, oddają szacunek Powstańcom - wczasowicze na odległych Mazurach lub nad Bałtykiem. I dobrze, że ta chwila jest – Naród – zazwyczaj mocno podzielony, znów wydaje się na mgnienie oka jednością. To bardzo ważne, ale nie o tym, chcemy teraz pisać. Jak co roku piszemy o Powstaniu. Chcemy pokazać co było potem, po owej 17 – pamiętnego 1 sierpnia 1944 r. Tak ciągle trzeba to pisać i przypominać – niestety ciągle wiele osób nie wie co to za data, lub ile dni Powstanie trwało. Nie chce nam się w to wierzyć, ale cóż taka służba, będziemy edukować dalej – siebie i naszych miłych czytelników. Tak więc nie przedłużając zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu z tegorocznej wersji kalendarium Powstania Warszawskiego!


21 sierpnia 1944 (poniedziałek)

Żoliborz - Stare Miasto

    W nocy z niedzieli na poniedziałek - zgodnie z rozkazem płk. "Wachnowskiego" - mjr "Okoń" przeprowadza siłami około 700 żołnierzy natarcie z Żoliborza (z rejonu ulicy Gen. Zajączka) na Dworzec Gdański w kierunku Starego Miasta. Natarcie to załamuje się w silnym ogniu niemieckim z dużymi stratami (co najmniej 100 poległych i rannych powstańców).
    Nad ranem wzmożony nacisk nieprzyjaciela na Muranów zmusza kompanię por. "Jaronia" (Stefana Kowalskiego), utrzymują pozycje w ruinach remizy tramwajowej dla podjęcia współdziałania z oddziałem z Żoliborza, do wycofania się do PWPW - Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Niemcy zajmują Muranów, obsadzają teren od Nalewek do Bonifraterskiej.
    Na zachodnim odcinku powstańcy pod dowództwem kpt. "Gozdawy" podjęli próbę odebrania utraconych stanowisk. Żołnierze batalionu im. Czarnieckiego wysadzają w powietrze oddział nieprzyjacielski w Banku Polskim (około 50 zabitych) i wypierają Niemców z prawego skrzydła tego gmachu.
    Odrzucono też wroga z okolic pałacu Radziwiłłów (Bielańśka 14) oraz klasztoru Kanoniczek.
    Załoga ruiny Ratusza i pałacu Blanka na placu Teatralnym, odpierając ataki piechoty nieprzyjaciela, zadaje Niemcom duże straty (36 zabitych, 5 rannych).
  W Arsenale bronionym przez kpt. "Konara" (Władysława Jachowicza), zbombardowanym z powietrza i rozwalanym z dział szturmowych, powstał rozszerzający się szybko pożar, który objął również mieszczące się tu Archiwum m. Warszawy. Wieczorem ewakuowano ludność cywilną, rannych i część oddziałów do pasażu Simonsa (róg Długiej i Nalewek), zostawiając w Arsenale kompanię z batalionu "Chrobry I".
    Grenadierzy pancerni z dywizji SS "Wiking" atakują od strony Zamku ulicę Świętojańską i Kanonię. Nawa, kaplice i zakrystia Katedry przechodzą z rąk do rąk, pozycje powstańcze zostają utrzymane. Na Brzozowej Niemcy opanowują część gmachu PKO - Pocztowej Kasy Oszczędności.
    Dwunastoosobowy oddział por. "Trzaski" (Eugeniusza Konopackiego) udaje się na rozkaz płk. "Wachnowskiego" kanałem na Żoliborz z zadaniem wzięcia udziału w ponownym natarciu na Dworzec Gdański.
    Na Żoliborz przybywa również kanałem ze Starego Miasta szef sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. "Grzegorz" (Tadeusz Pełczyński) w celu zorganizowania najbliższej nocy nowego uderzenia na Dworzec Gdański zwiększonymi siłami z zamiarem połączenia obszarów Żoliborza i Starego Miasta.

W tym roku, naszym niejako przewodnikiem po Stolicy w dniach Powstania, będzie książka Władysława Bartoszewskiego „Powstanie Warszawskie”, wydana w Warszawie w 2014 roku przez Świat Książki. Zamieszczony przez nas cytat, jest jedynie pewną zachętą dla czytelnika by sięgnąć dalej, do źródeł i opracowań. Nie narzucamy konkretnych pozycji, wskazując ich jako jedynie słusznego ujęcia tego zjawiska, fenomenu swojego rodzaju, który nadal jest przedmiotem badań historyków, socjologów specjalistów z zakresu wojskowości czy nauk politycznych. Warto zarówno zajrzeć do źródeł, dokumentów i relacji uczestników oraz świadków wydarzeń, jak i zapoznać się z opracowaniami naukowymi lub popularnonaukowymi. Jak zwykle naszym celem jest zachęcenie do poznania historii Warszawy, nie tylko przez poszerzanie wiedzy na jej temat, ale także do odwiedzenia miejsc z nią związanych. Tak więc do zobaczenia na stołecznych brukach podczas spacerów śladami bohaterów z przełomu lata i jesieni 1944 r!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Złoto-Czerwone

Tym razem post będzie nietypowy, bo w zasadzie tylko informacyjny. Każdy bowiem z naszych czytelników chyba wie, a przynajmniej taką mamy nadzieję, jakie są oficjalne barwy i flaga Warszawy. Można je zobaczyć nie tylko na środkach komunikacji miejskiej, ale również w herbie. Flaga składa się z dwóch poziomych pasów o równej szerokości. Zgodnie ze Statutem miasta "Barwami Miasta są kolory żółty i czerwony ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru żółtego a dolny koloru czerwonego".  W wielu źródłach zaś kolor żółty jest zwany kolorem złotym. Decyzja ta wprowadzona została w życie jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Bezpośrednio po wojnie jednak nie powrócono do niej. Stało się to dopiero na mocy Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie "przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci...".  Wielu z naszych czytelników ch

Kim jest Hajota?

Spacerując ulicami często patrzymy na ich nazwy. Gdy noszą one czyjeś nazwisko to w większości wypadków wiemy, lub przynajmniej coś nam się kojarzy, kim ta osoba była, czym sobie na taki zaszczyt zasłużyłam. Zdarza się jednak inaczej, część patronów jest bardzo tajemnicza. O takim właśnie tajemniczym patronie chcemy Wam dziś opowiedzieć. Wśród wielu cichych uliczek na Starych Bielanach znajduje się jedna, która szczególnie nas dziś interesuje - Ulica Hajoty.  Jak podaje Jarosław Zieliński w swojej książce Bielany : przewodnik historyczno-sentymentalny ulica ta istnieje od 1928 roku. Informacja ta znajduje swoje potwierdzenie w książce Jana Kasprzyckiego Korzenie miasta. T. 5 , w którym możemy przeczytać bardzo interesujący fragment.  Właścicielami krasnoludkowych domków byli przeważnie ludzie niezamożni, ale prości i życzliwi, którzy w swych ogródkach chętnie widzieli małych miłośników przyrody. Pozwalali patrzeć z bliska na grządki kwietne i warzywne, na harcujące na s

Pan Wołodyjowski na Bielanach

Każdy kto czytał "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza lub chociaż widział ekranizację Jerzego Hoffmana, powinien bez trudu rozpoznać kim jest postać w białym habicie. To pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski, który z inicjatywy miejscowego proboszcza, ks. Wojciecha Drozdowicza, na początku 2008 roku zagościł na wieży kościoła pokamedulskiego na Bielanach. Blisko dwumetrowa postań ma twarz Tadeusza Łomnickiego, a jej autorem jest Robert Czerwiński. Pojawieniu się Małego Rycerza towarzyszyło skomponowanie przez Michała Lorenca hejnału "Memento mori", który rozbrzmiewa z wieży kościelnej. Sam kościół, początkowo drewniany, wraz z budynkami klasztornymi wzniesiony został dla zakonu kamedułów, sprowadzonych z bielan krakowskich, w XVII wieku. Jego fundatorami byli królowie Władysław IV i Jan Kazimierz. W latach 1669-1710, w stylu późnobarokowym, zbudowany został kościół murowany oraz założenia klasztorne wraz z 13 eremami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa