czwartek, 20 czerwca 2013

U boku Jana Karskiego


Tym razem chcemy Wam przedstawić najnowszą ze stojących na warszawskich ulicach ławeczkę. I to nie byle jaką, a tę właśnie na której można przysiąść w towarzystwie Jana Karskiego i posłuchać jego opowieści. 

Jest to jeden sześciu tego rodzaju obiektów stojących w różnych miejscach świata. Pierwsza ławeczka stanęła w 2002 roku w Waszyngtonie, kolejne zaś w Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi i Tel-Awiwie. Ich autorem jest rzeźbiarz Karol Badyna. Choć idea jest wspólna poszczególne obiekty różnią się od siebie.Warszawska ławeczka stanęła na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstała ona z inicjatywy Muzeum Historii Polski, a sfinansowana została przez m.st. Warszawę. Jako jedyna została ona wyposażona w aparaturę, która umożliwia odtwarzanie dźwięku. Po naciśnięciu przycisku mamy możliwość wysłuchania krótkich wspomnień Karskiego. Słuchając można przysiąść obok naszego bohatera siedzi on bowiem zamyślony na dwuosobowym fotelu. Na jego oparciu umieszczona została książka.Odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 czerwca 2013 roku. W uroczystościach wzięli udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, a także przedstawiciele ambasad. Pojawili się również uczniowie szkół, których patronem jest Jan Karski. Odsłonięciu ławeczki towarzyszy również wystawa Jan Karski. Człowiek wolności

Większości z naszych czytelników nie trzeba chyba mówić kim był nasz bohater i dlaczego tu właśnie stanęła jego ławeczka. Dla tych mniej zorientowanych, pozwolimy sobie w tym miejscu zamieścić jednak krótkie przypomnienie. 

Ten dyplomata, prawnik i historyk urodził się w Łodzi w 1914 roku jako Jan Kozielewski. W czasie II wojny światowej był emisariuszem i kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. To on jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Zmarł w 2000 roku w Waszyngtonie.


Odsłonięcie ławeczki jest jednym z elementów przygotowań do obchodów przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego. Muzeum Historii Polski od 2010 roku prowadzi program Jan Karski. Niedokończona misja, który ma na celu przypomnienie jego sylwetki. Wszystkich zainteresowanych bliższymi informacjami w tym zakresie odsyłamy na oficjalną stronę tego programu.

Z kolei, tych którzy wybiorą się by przysiąść u boku Karskiego zapraszamy również do przyjrzenia się innym opisanym przez nas obiektom, które znajdą się wówczas w zasięgu Waszego wzroku. Są to znajdujące się obok pomniki Bohaterów Getta i Żegoty, a także po drugiej stronie Muzeum skwer i pomnik upamiętniające Wille'go Brandta. Życzymy miłych spacerów w już pełnej krasie wakacyjnej aury po stołecznych placach i ulicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz