niedziela, 2 czerwca 2013

W hołdzie Żandarmerii


Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam coś, co jak sądzimy jest niemal nieznane. Jest to bowiem jeden z najnowszych obiektów na pomnikowej mapie Warszawy. 

Pomnik ten ustawiony został przed budynkiem Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, który znajduje się przy ulicy Ostroroga. Miejsce to może być znane tym spośród naszych czytelników, którzy odwiedzają Cmentarz Powązkowski. Znajduje się ono bowiem w okolicy VI bramy prowadzącej na cmentarz. Nieco dalej zaś przy tej samej ulicy znajduje się opisany już przez nas  Obelisk Electio Viritim.


Pomnik ten upamiętnia wszystkich żołnierzy żandarmerii, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Zarówno ofiary ostatnich misji w Afganistanie, jak i dużo wcześniejszych poległych okresu zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Sformowana bowiem w 1990 roku Żandarmeria Wojskowa sięga swymi tradycjami XIX wieku. Jest to pierwszy w Polsce pomnik poświęcony tej formacji wojskowej. 

Autorem projektu jest Marek Paweł Moderau, budowę zaś sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.  Na każdej z czterech ścian obelisku znajdują się napisy informujące, komu jest on poświęcony. 

Odsłonięcie pomnika nastąpiło 27 maja, w przeddzień Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Uroczystościom jego odsłonięcia i poświęcenia towarzyszył ulewny deszcz. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych, byli i obecni żołnierze tej formacji, rodziny poległych, a także młodzież. Wszystkich zainteresowanych przebiegiem tych uroczystości możemy zaprosić na stronę Żandarmerii Wojskowej gdzie znajduje się relacja z tego wydarzenia. A wszystkich naszych Czytelników zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tego miejsca i chwili zadumy W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz