wtorek, 1 września 2020

Po godzinie "W" - 1 września 1944

Jak co roku przyszedł 1 sierpnia godzina 17.00, gdy wspominamy moment wybuchu Powstania Warszawskiego, w całym mieście rozlegają się syreny, staje ruch uliczny – ludzie zamierają na chwilę, tam gdzie owa chwila ich zaskoczy, lub tam gdzie z premedytacją się udali. Pod Gloria Victis, na Powązkach, przy grobach dziadków, lub rodziców a może nad Wisłą czy w samym sercu miasta na jednym ze skrzyżowań. Staje nie tylko Warszawa, syreny wyją w Grodzisku, oddają szacunek Powstańcom - wczasowicze na odległych Mazurach lub nad Bałtykiem. I dobrze, że ta chwila jest – Naród – zazwyczaj mocno podzielony, znów wydaje się na mgnienie oka jednością. To bardzo ważne, ale nie o tym, chcemy teraz pisać. Jak co roku piszemy o Powstaniu. Chcemy pokazać co było potem, po owej 17 – pamiętnego 1 sierpnia 1944 r. Tak ciągle trzeba to pisać i przypominać – niestety ciągle wiele osób nie wie co to za data, lub ile dni Powstanie trwało. Nie chce nam się w to wierzyć, ale cóż taka służba, będziemy edukować dalej – siebie i naszych miłych czytelników. Tak więc nie przedłużając zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu z tegorocznej wersji kalendarium Powstania Warszawskiego!


1 września 1944 (piątek)

Żoliborz

    Zgrupowanie mjr. "Żubra", wzmocnione kompanią IV batalionu Armii Ludowej przybyłego ze Starego Miasta i żoliborskim oddziałem Armii Ludowej, obsadza na górnym Marymoncie: Szkołę Gazową, szkołę przy  Kolektorskiej 9/11, skarpę w okolicy alei Słowiańskiej, i umieszcza placówkę w Olejarni Warszawskiej przy Gdańskiej 33.
    Dolny Marymont i dolny Żoliborz do ulicy Krasińskiego zajęło zgrupowanie rtm. "Żmii.
    Na dalszych odcinkach obsadza Żoliborza ustaliła się następująco: naprzeciwko Cytadeli i Dworca Gdańskiego - zgrupowanie "Żaglowiec", Aleja Wojska Polskiego - ewakuowany ze Starego Miasta III batalion Armii Ludowej z kpt. "Hiszpanem", od ulicy Wyspiańskiego do magazynów "Opla" zgrupowania "Żyrafa" i "Żbik" (Oddziały Wojskowe Pogotowia Powstańczego Socjalistów i Socjalistycznej Organizacji Bojowej) pod dowództwem kpt. "Tatara" (Ryszarda Wołczyńskiego), w magazynach "Opla" (Włościańska 52) stacjonuje zgrupowanie "Żniwiarz". Dowództwo oddziałów Armii Ludowej na Żoliborzu obejmuje kpt. "Szwed" (Jan Szaniawski).

W tym roku, naszym niejako przewodnikiem po Stolicy w dniach Powstania, będzie książka Władysława Bartoszewskiego „Powstanie Warszawskie”, wydana w Warszawie w 2014 roku przez Świat Książki. Zamieszczony przez nas cytat, jest jedynie pewną zachętą dla czytelnika by sięgnąć dalej, do źródeł i opracowań. Nie narzucamy konkretnych pozycji, wskazując ich jako jedynie słusznego ujęcia tego zjawiska, fenomenu swojego rodzaju, który nadal jest przedmiotem badań historyków, socjologów specjalistów z zakresu wojskowości czy nauk politycznych. Warto zarówno zajrzeć do źródeł, dokumentów i relacji uczestników oraz świadków wydarzeń, jak i zapoznać się z opracowaniami naukowymi lub popularnonaukowymi. Jak zwykle naszym celem jest zachęcenie do poznania historii Warszawy, nie tylko przez poszerzanie wiedzy na jej temat, ale także do odwiedzenia miejsc z nią związanych. Tak więc do zobaczenia na stołecznych brukach podczas spacerów śladami bohaterów z przełomu lata i jesieni 1944 r!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz