poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Warszawskie Getto w ogniu - 24 kwietnia 1943 r.

Dziś gdy spacerujemy warszawskimi ulicami, wśród wąwozów z żelaza i szkła, wśród betonowych blokowisk i w gwarze ulicznego zgiełku, nie sposób na pozór dostrzec tragedii miasta sprzed lat ponad siedemdziesięciu. Kroczymy dziś ulicami, których wielokrotnie przed wojną nie było i nie znamy na co dzień przebiegu tych, którymi nasi poprzednicy uciekali przed łapanką, czy godziną policyjną. Nie ma już, poza paroma niewielkimi pozostałościami, murów co przegrodziły ulice i więzi koleżeńskie, sąsiedzkie, ludzkie. Nie robił tego Polak czy Warszawiak, ale uczynił to obcy w mieście okupant, który gardził podbitymi narodami - jednych uznając za podludzi, a innych wprost za nieludzi. Trudny to był czas i nie łatwo było zdobyć się na opór, wiedząc, że szanse na powodzenie są niewielkie, a w zasadzie żadne, patrząc z militarnego punktu widzenia. A jednak dwukrotnie Warszawiacy chwycili za broń. Licząc na reakcję mocarstw ówczesnego świata. I dwukrotnie srodze się zawiedli. Dziś i w kolejne dni chcemy przypomnieć tamte wydarzenia, z wiosny roku 1943, gdy wybuchło Powstanie w Warszawskim Getcie. Za przewodnika po tamtych dniach posłuży Nam książka “1859 dni Warszawy” Władysława Bartoszewskiego.


24 kwietnia - Wielka Sobota
Hitlerowskie oddziały szturmowe penetrują nadal getto w poszukiwaniu bunkrów, podkładając dynamit pod nie zburzone jeszcze domy i podpalając kamienice z miotaczy płomieni. Samoloty niemieckie krążą nad gettem, zrzucając bomby zapalające. Grupy Żydowskiej Organizacji Bojowej bronią się zawzięcie na Lesznie, Nowolipiu i Nowolipkach (m.in. w domach Nowolipki 21 i 23). Niemcy podpalają tu całe bloki domów. Silne ognisko oporu powstańców utrzymuje się na ul. Miłej. Pod wieczór wybucha walka na Niskiej i Muranowskiej. Oddziały hitlerowskie podpalają budynek magazynów Wertefassung na Niskiej. Żydzi w sąsiednich domach stawiają zacięty opór, nie chcą poddawać się mimo wezwań niemieckich. 

"Dopiero kiedy ulica i wszystkie podwórza po obu stronach stanęły w ogniu - raportuje SS-Brigadeführer Stroop do SS-Obergruppenführera Krügera w Krakowie - zaczęli Żydzi, niektórzy z nich płonąc, wynurzać się z bloków, względnie usiłowali ratować się skacząc z okien, balkonów na ulicę, na którą uprzednio wyrzucali pościel, kołdry. Można było stale zaobserwować, że Żydzi i bandyci mimo grozy pożaru woleli wrócić w płomienie, niż wpaść w nasze ręce. Ciągle, prawie aż do ukończenia akcji Żydzi ostrzeliwali się tak, że jeszcze z końcem dnia grupa saperów pod osłoną lekkiego karabinu maszynowego musiała wedrzeć się do szczególnie mocnego domu betonowego. [...] Niezliczona ilość Żydów została spalona lub zginęła w wysadzonych w powietrze bunkrach."

Akcja niemiecka w getcie trwała w tym dniu nieprzerwanie aż do godz. 1.45 dnia 25 kwietnia, tj. pierwszego dnia świąt wielkanocnych.

Tym razem nie zachęcamy do spaceru, ale do tego by na chwilę przystanąć i pomyśleć, o Tych co odeszli. Co zwyczajnie jak co dzień my do pracy lub szkoły, tak Oni wyszli do Powstania. Wychodząc wiedzieli, że nie wrócą ani do swych domów, ani do swych bliskich, ale tak samo jak ty i ja mieli w kieszeniach klucze od mieszkań, a w sercach miłość do ojców, matek, żon, mężów, braci, sióstr i dzieci. Wbrew pozorom nie wyróżniali się niczym szczególnym, poza tym aktem woli by pójść walczyć. Dziś nikt nas do walki nie zmusza, nie każe żegnać się z bliskimi, nie każe wybierać między biernym pogodzeniem się z wyrokiem śmierci, a rozpaczliwym krzykiem wyrażonym rzutem butelki czy strzałem z broni. Nikt nie wypędzi nas z mieszkań, a domów nie spali i nie zrówna z ziemią. Nie wysadzi naszych świątyń i ulic, placów i skwerów nie obróci w pustynię gruzów. Więc pamiętajmy o tych co odeszli, a także o tych którym teraz wojna zabiera to wszystko co i naszym poprzednikom zabrała. Lekcja płynąca z Powstania w Warszawskim Getcie jest taka, że zawsze jest wybór między biernością pogodzenia się z losem, a próbą zmierzenia się z nim w walce, więc dopóty walczysz jesteś zwycięzcą....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz