piątek, 28 kwietnia 2017

Warszawskie Getto w ogniu - 28 kwietnia 1943 r.

Dziś gdy spacerujemy warszawskimi ulicami, wśród wąwozów z żelaza i szkła, wśród betonowych blokowisk i w gwarze ulicznego zgiełku, nie sposób na pozór dostrzec tragedii miasta sprzed lat ponad siedemdziesięciu. Kroczymy dziś ulicami, których wielokrotnie przed wojną nie było i nie znamy na co dzień przebiegu tych, którymi nasi poprzednicy uciekali przed łapanką, czy godziną policyjną. Nie ma już, poza paroma niewielkimi pozostałościami, murów co przegrodziły ulice i więzi koleżeńskie, sąsiedzkie, ludzkie. Nie robił tego Polak czy Warszawiak, ale uczynił to obcy w mieście okupant, który gardził podbitymi narodami - jednych uznając za podludzi, a innych wprost za nieludzi. Trudny to był czas i nie łatwo było zdobyć się na opór, wiedząc, że szanse na powodzenie są niewielkie, a w zasadzie żadne, patrząc z militarnego punktu widzenia. A jednak dwukrotnie Warszawiacy chwycili za broń. Licząc na reakcję mocarstw ówczesnego świata. I dwukrotnie srodze się zawiedli. Dziś i w kolejne dni chcemy przypomnieć tamte wydarzenia, z wiosny roku 1943, gdy wybuchło Powstanie w Warszawskim Getcie. Za przewodnika po tamtych dniach posłuży Nam książka “1859 dni Warszawy” Władysława Bartoszewskiego.


28 kwietnia - środa
W dziesiątym dniu walk w getcie oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej bronią się nadal mimo beznadziejnej sytuacji.

"Również dzisiaj w różnych miejscach natrafiono na silny opór zbrojny, który złamano - raportuje Stroop. - Coraz wyraźniej widać, że na skutek długiego trwania akcja dosięgła prawdziwych terrorystów i aktywistów, Wyniki dnia dzisiejszego: ujęto 1655 Żydów z przeznaczeniem do obozu, z których 110 zastrzelono w walce. Ponadto wielu Żydów spaliło się w płomieniach i nie ustalona liczba Żydów zginęła w pojedynczych bunkrach przy wysadzaniu ich w powietrze. Dzięki osiągnięciom dnia dzisiejszego łączna liczba ujętych lub zgładzonych Żydów wzrosła do 33 401. W liczbie tej nie zostali uwzględnieni Żydzi spaleni i zgładzeni w bunkrach."

Najcięższe walki toczą się w warsztatach Schultza przy ul. Leszno 76 i 78.

O godz. 17 grupa elewów konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty z Obwodu Żoliborz Okręgu Warszawa AK pod dowództwem por. Tadeusza Kern-Jędrychowskiego "Szrapnela" atakuje z powodzeniem na ul. Zakroczymskiej pełniących tu służbę wartowniczą SS-manów.

Getto płonie, dom obok domu, na przestrzeni kilku kilometrów kwadratowych. 

Tym razem nie zachęcamy do spaceru, ale do tego by na chwilę przystanąć i pomyśleć, o Tych co odeszli. Co zwyczajnie jak co dzień my do pracy lub szkoły, tak Oni wyszli do Powstania. Wychodząc wiedzieli, że nie wrócą ani do swych domów, ani do swych bliskich, ale tak samo jak ty i ja mieli w kieszeniach klucze od mieszkań, a w sercach miłość do ojców, matek, żon, mężów, braci, sióstr i dzieci. Wbrew pozorom nie wyróżniali się niczym szczególnym, poza tym aktem woli by pójść walczyć. Dziś nikt nas do walki nie zmusza, nie każe żegnać się z bliskimi, nie każe wybierać między biernym pogodzeniem się z wyrokiem śmierci, a rozpaczliwym krzykiem wyrażonym rzutem butelki czy strzałem z broni. Nikt nie wypędzi nas z mieszkań, a domów nie spali i nie zrówna z ziemią. Nie wysadzi naszych świątyń i ulic, placów i skwerów nie obróci w pustynię gruzów. Więc pamiętajmy o tych co odeszli, a także o tych którym teraz wojna zabiera to wszystko co i naszym poprzednikom zabrała. Lekcja płynąca z Powstania w Warszawskim Getcie jest taka, że zawsze jest wybór między biernością pogodzenia się z losem, a próbą zmierzenia się z nim w walce, więc dopóty walczysz jesteś zwycięzcą....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz