piątek, 25 listopada 2016

XXV Targi Książki Historycznej


Przyszła jesień, a wraz z nią kolejna, już XXV, edycja Targów Książki Historycznej. Jak co roku oczywiście nie może nas tam zabraknąć. Tym razem postanowiliśmy wybrać się już pierwszego dnia, tak by uniknąć największych weekendowych tłumów. 
W tegorocznej edycji bierze udział ponad 220 wystawców, którzy prezentują kilka tysięcy pozycji. W ten weekend w Arkadach Kubickiego znajdziemy aż 130 stoisk, które szczelnie wypełniają całą dostępną przestrzeń. Do tego stopnia, że nie tylko część wydarzeń odbywać się będzie również w salach zamkowych, a także w zamkowych ogrodach, w których ustawiono namiot mieszczący kawiarnię i salę konferencyjną. Targom towarzyszą też: VII Salon Książki Muzealnej, V Salon Bibliotek oraz Salon Książki Ukraińskiej, który jest tegoroczną nowością. Jak co roku niezwykle bogata jest oferta imprez towarzyszących, ich pełen spis znajduje się na stronie internetowej Targów.  

Jak co roku Porozumienie Wydawców Książki Historycznej doceniło wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz wydawców literatury historycznej przyznając Nagrodę „KLIO”. W obecnej edycji jury miało do rozpatrzenia 180 propozycji książek wydanych w latach 2015-2016. W tym miejscu warto przedstawiać tych, którzy zostali docenieni.

W kategorii autorskiej i monografii naukowych przyznano:

Nagrodę I stopnia:
 • Zbigniew Ogonowski – za książkę Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie (Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN, Towarzystwo Naukowe Warszawskie, Oficyna Wydawnicza ASPRA)
Dwie Nagrody II stopnia:
 • Andrzej Nowak – za książkę Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement. (Wydawnictwo Literackie)
 • Tadeusz Wolsza – za książkę „To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje”. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku (Instytut Historii PAN, Wydawnictwo Neriton, Polskie Towarzystwo Historyczne)
W kategorii edytorskiej:

Sześć równorzędnych wyróżnień otrzymują:
 • Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego za książkę Plakat wojskowy w zbiorach specjalnych CBW
 • Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Białymstoku za książkę Nowe zniewolenie. Obława Augustowska lipiec 1945
 • Międzynarodowe Centrum Kultury za książkę Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
 • Narodowe Centrum Kultury za książkę Ludzie „Kultury” o sobie
 • Wydawnictwo Arkady za książkę Dzieje Polski w obrazach
 • Wydawnictwo BOSZ za książkę Zapomniana wojna 1914–1918. Front wschodni
W kategorii varsaviana:

Pięć równorzędnych nagród:
 • Agnieszka Cubała za książkę Sten pod pachą, bimber w szklane, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy (Bellona SA)
 • Aleksander Łupienko za książkę Kamienice czynszowe Warszawy 1864–1914 (Instytut Historii PAN)
 • Tadeusz Ruzikowski za książkę Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności” Warszawa Nie?pokonana (Instytut Pamięci Narodowej)
 • Magdalena Stopa za książkę Przed wojną i pałacem (Dom Spotkań z Historią)
 • Hanna Węgrzynek za książkę Regestr osób żydowskich spisany w miesiącu styczniu roku 1778 w Warszawie (Instytut Historii PAN, Centrum im. Anielewicza Instytut Historyczny UW)
Wszystkich zainteresowanych książkami historycznymi bardzo gorąco zachęcamy do odwiedzenia Targów. Potrwają one jeszcze do niedzieli, każdy powinien więc zdążyć. Wybór jest bardzo duży co w połączeniu ze zbliżającymi się powoli świętami może dać gotowe prezenty pod choinkę. Nasza kolekcja wzbogaciła się nie tylko o kilka ciekawych pozycji, ale również o katalogi publikacji, które mogą być dobrym przewodnikiem, do poszukiwania ciekawych promocji konkretnych tytułów. My mieliśmy tylko 45 minut, a i tak wyszliśmy z całym naręczem a właściwie dwoma książek w bardzo okazyjnych cenach. Tak więc życzymy pomyślnych łowów i kto wie, być może jeszcze się na Targach zobaczymy !!


1 komentarz:

 1. Namioty reklamowe świetnie sie sprawdzają na różnych targach oraz punktach sprzedaży. Dlatego wszystkim zainteresowanym polecam ofertę Vitabri - namioty stałociśnieniowe , sam korzystam i jestem zadowolony.

  OdpowiedzUsuń