czwartek, 27 października 2016

Sen o mieście


Jesień nie bardzo sprzyja spacerom ale i tak chcieliśmy zaprosić Was na dobrze już Wam znany skwer ks. Twardowskiego. Po raz kolejny Dom Spotkań z Historią prezentuje tam ciekawą wystawę plenerową. Tym razem zatytułowana jest ona Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów agencji FORUM. Jest to już kolejna wystawa zdjęć tego autora, którą możemy tu oglądać, o poprzedniej już Wam kiedyś opowiadaliśmy. 
Zdjęcia, które tym razem znalazły się na ekspozycji, pochodzą z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Ukazują one Warszawę tętniącą życiem, dzięki odbudowie podnoszącą się z wojennych zniszczeń. Stolica jawi się tu już jak prawdziwa europejska metropolia. Uważny obserwator znajdzie wiele dobrze znanych miejsc, ale również wiele, które już zniknęły z mapy Warszawy.

Sylwetkę autora najlepiej przybliżono na stronie Domu Spotkań z Historią : Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 w Wilnie w rodzinie fotografów – rodzice, Leonard i Tatiana, prowadzili znany zakład fotograficzny. W czasie wojny Siemaszko należał do 3. Wileńskiej Brygady AK, używał pseudonimu „Swojak”. W 1945 roku transportem „repatriacyjnym” przyjechał do Polski. Mieszkał w Bydgoszczy, a następnie w Katowicach, gdzie uczęszczał do liceum ogólnokształcącego i pracował w tygodniku „Odra” jako fotoreporter. Skończył studia w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W 1949 podjął pracę w Stołecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym (SPB) polegającą na stałej dokumentacji fotograficznej warszawskiego budownictwa. Od 1951 roku był członkiem ZPAF. W latach 1951–1953 dokumentował odbudowę miasta dla Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej. W 1953 rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Stolica”, trzy lata później stając się etatowym pracownikiem redakcji. W latach 1969–1990 był fotoreporterem tygodnika „Perspektywy”. Zmarł w 2015 roku. Rodzinną tradycję fotografowania kontynuuje syn artysty, Maciej Siemaszko, który wraz z żoną Jolantą prowadzi przy placu Narutowicza w Warszawie zakład „FOTOGRAFIA. Siemaszkowie, firma istnieje od 1919 roku” Kolekcja negatywów Zbyszka Siemaszki znajduje się w FORUM Polskiej Agencji Fotografów i w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zbyszko Siemaszko zmarł w 2015 roku w wieku 89 lat.

Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner, która jest zastępcą dyrektora DSH do spraw programowych i szef agencji FORUM Krzysztof Wójcik. Ekspozycja uzupełniona ostała materiałami przygotowanymi przez varsavianistę Jerzego S. Majewskiego. Każda tablica opatrzona jest tekstem po polsku i po angielsku. Znajdują się na nich również QRcody, które po zeskanowaniu pozwalają zobaczyć jak prezentowane miejsca wyglądają współcześnie.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego niż zaprosić wszystkich naszych czytelników na spacer. Przechadzając się Krakowskim Przedmieściem zaś znajdźcie chwilę by zawitać na skwer ks. Twardowskiego. Wystawa będzie otwarta jedynie do 30 października, dlatego jeśli jesteście zainteresowani to trzeba się pospieszyć. Gdyby zaś komuś wystawa bardzo przypadła do gustu to może się zaopatrzyć w towarzyszący jej dwujęzyczny album.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz