czwartek, 12 listopada 2015

Witkiewicz i Witkacy


Kolejny już raz zapraszamy Was na wystawę plenerową. Po raz kolejny również znajdziecie ją na Krakowskim Przedmieściu, tym razem w sąsiedztwie znanego Wam już pomnika Adama Mickiewicza.
Wystawa zatytułowana "Witkiewicz i Witkacy" powstała z okazji obchodzonego właśnie Roku Witkiewiczów. Pojawiła się ona dzięki współpracy Muzeum Tatrzańskiego w ZakopanemFundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz Biura Promocji Zakopanego. Patronatem zaś objęła ją prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Choć ekspozycja ta nie zajmuje  zbyt wiele przestrzeni, to jednak zawiera w sobie naprawdę dużą dawkę wiedzy oraz wiele ciekawych fotografii. Można więc ją traktować dwojako, albo skupić się na treści albo na podziwianiu urokliwych czarno-białych zdjęć przedstawiających Zakopane oraz Witkiewiczów.
Ekspozycja ma za zadanie z jednej strony przybliżyć zarówno biografie, jak i wzajemne relacje pomiędzy Stanisławem Witkiewiczem i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Z drugiej zaś strony opowiada o ówczesnych i współczesnych problemach istotnych dla Zakopanego i jego mieszkańców. Wśród nich są stosunek do miasta i gór, relacje z kulturą i architekturą, czy o zakopiańskiej dziwności istnienia. Wystawa ma za zadanie zachęcić widzów do zastanowienia się nad znaczeniem tych postaci dla samego Zakopanego i zakopiańczyków dziś, a także nad rolą jaką ojciec i syn odegrali w tworzeniu tego miasta. Na koniec nie pozostaje Nam nic innego niż zaprosić wszystkich naszych czytelników na spacer. Wystawa będzie czynna tylko do 22 listopada. Jest umiejscowiona pomiędzy dwoma skwerami w wąskim przejściu, w pobliżu wylotu ulicy Bednarskiej. Warto więc w czasie spaceru zboczyć nieco z głównej trasy by poznać bliżej tę ciekawą historię. Zresztą nie jest to jedyna wystawa jaką będziecie mogli spotkać na całej długości Krakowskiego Przedmieścia, które zdecydowanie zasługuje na miano salonu wystawowego Warszawy, ale o tym opowiemy Wam innym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz