środa, 11 listopada 2015

Res Sacra Miser - dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności


Kolejny już raz chcielibyśmy zaprosić Was na jedną z prezentowanych właśnie w naszym mieście wystaw plenerowych. Tym razem znajdziecie ją na Skwerze Hoovera, nieopodal znanego Wam już kościoła Res Sacra Miser. I jak łatwo się domyślić już z pierwszego zdjęcia jest ona właśnie poświęcona tej instytucji.
Ekspozycja zatytułowana "Res Sacra Miser - dzieje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności" przygotowana została przez Fundacje im. prof. Mojżesza Schorr, a jej partnerem w tym przedsięwzięciu jest Muzeum Historii Polski. Kolorowe plansze, ciekawa forma przestrzenna i usytuowanie tuż przy popularnym przystanku autobusowym, wprost kuszą by na tę ekspozycję choć na chwilę zajrzeć.

Wystawa ma formę labiryntu, który opowiada historię Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności od momentu jego powstania w 1814 r., aż do likwidacji przez władze komunistyczne w 1949 r. Na planszach odnajdziemy zarówno XIX-wieczne ryciny, jak i zdjęcia prezentujące dzieje tej organizacji, a także biogramy najważniejszych osób zaangażowanych w jej działalność. Historia samego Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności jest niezwykle ciekawa i mamy nadzieję, ze już niedługo uda nam się Wam więcej o nim opowiedzieć. Na razie możemy Wam w ramach zachęty podpowiedzieć jak prawidłowo przetłumaczyć ową łacińską nazwę tego zacnego towarzystwa.Na koniec nie pozostaje nam nic innego niż zaprosić wszystkich naszych czytelników na spacer. Jeśli zainteresowała Was wystawa, to niestety mamy złą wiadomość, musicie się bardzo pośpieszyć albowiem jest ona dostępna jedynie do 18 listopada. Czasu pozostało niewiele, ale wydaje się Nam że naprawdę warto się na nią wybrać, jak zwykle i nieodmiennie przy tym, zachęcając Was do spacerów ulicami Warszawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz