piątek, 15 maja 2015

6. Warszawskie Targi Książki

Dla wszystkich, którzy trochę nas znają, z pewnością nie było zbyt trudne odgadnięcie, gdzie w tych dniach możemy skierować nasze kroki i o czym Wam opowiemy. Imprezą, której nie mogliśmy odpuścić są oczywiście Warszawskie Targi Książki.Na początek trochę historii. Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzą wydawnictwa: BELLONA, BOSZ, Agencja Edytorska EZOP, Jeden Świat, Firma Księgarska Olesiejuk, Poligraf, Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictwo Salezjańskie, Sonia Draga, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, ZYSK i S-ka oraz Murator EXPO. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki, a od 2013 roku Targi przeniosły się na Stadion Narodowy. Niezmienny pozostaje termin, każde targi odbywają się w maju. W tym roku są to odpowiednio dni od 14 do 17 maja.
W tegorocznej edycji bierze udział ponad 850 wystawców, w tym około 600 polskich oraz około 250 zagranicznych z 29 krajów i obszarów kulturowych. W programie imprezy znalazła się ogromna liczba spotkań autorskich, debat, dyskusji, prezentacji laureatów konkursów i plebiscytów, a także liczne animacje literackie i zajęcia artystyczne. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z Programem Targów, tak by nie przeoczyć niczego interesującego. 

Jednocześnie już po raz dziewiąty, a wraz z Warszawskimi Targami Książki trzeci z kolei, odbywają się Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Organizatorami tego przedsięwzięcia są Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Ważnym wydarzeniem towarzyszącym każdej edycji targów jest Konkurs ogłoszony przez organizatorów na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA.
Gościem honorowym 6. Warszawskich Targów Książki jest Francja. Jej stoisko zaprojektowane zostało na kształt symbolicznego ogrodu kwitnącego tysiącem tytułów. Gospodarzami tej ekspozycji są Ambasada Francji i Instytut Francuski w Warszawie, a partnerem programu – BIEF (Bureau International de l'Édition Française), natomiast partnerami strategicznymi Fundacja Orange i Carrefour. Gość Honorowy zaprasza również na wydarzenia towarzyszące Targom,  które odbywają się poza ich terenem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy więc na oparty na adaptacjach literackich Przegląd Nowego Kina Francuskiego, a także Wieczory Literackie w Teatrze Polskim

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, niż jak zwykle zaprosić Was na spacer. Tym razem zachęcamy do wybrania się na Stadion Narodowy. Wydaje nam się, że każdy z naszych czytelników znajdzie tam coś interesującego dla siebie. My jak łatwo się pewnie domyślić znaleźliśmy bynajmniej nie jedną pozycję wartą naszej uwagi i pieniędzy :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz