wtorek, 3 marca 2015

"Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu"


Dziś, z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chcielibyśmy zaprosić Was do odwiedzenia Krakowskiego Przedmieścia. Tam bowiem prezentowana jest wystawa Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego.Wystawę przygotowały wspólnie Instytut Pamięci Narodowej i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. Prezentowane są na niej wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych przez IPN oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956” oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). Uroczystego otwarcia, 1 marca punktualnie o godzinie 11, dokonali wspólnie: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie dr Marcin Stefaniak. 
Celem wystawy jest ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w wielu nieznanych miejscach, Żołnierzy Wyklętych, zwanych Żołnierzami Niezłomnymi. Tu wypada doprecyzować, że mianem tym określa się członków wielu różnych organizacji polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 roku znanego także jako tzw. druga konspiracja, m.in.  Zrzeszenia WiN i Narodowych Sił Zbrojnych.

Na pierwszych planszach widz ma możliwość zapoznania się z przebiegiem prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Są one zarówno w języku polskim, jak i angielskim co może przybliżyć tę tematykę większej ilości osób. Na kolejnych prezentowane są sylwetki Żołnierzy Wyklętych.Na koniec zanim jak zwykle zaprosimy Was wszystkich na spacer, wypada przypomnieć skąd wzięła się data 1 marca ustanowiona jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 

Stało się tak na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku nadającej wcześniej już inicjowanym oddolnie obchodom rangę święta państwowego. Natomiast wybór samej daty związany był z wydarzeniem historycznym. Tego bowiem dnia w 1951 roku w Warszawie, w więzieniu mokotowskim, rozstrzelano Łukasza Cieplińskiego wraz z innymi członkami IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Wystawa będzie czynna do 13 kwietnia, każdy zainteresowany tematem zdąży ją zobaczyć. Zachęcamy by w czasie weekendowego wiosennego spaceru, wybrać jako trasę malowniczy Trakt Królewski i przy okazji zatrzymać się przy czarnych planszach ze zdjęciami tych co za Wolną Polskę oddali życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz