piątek, 1 marca 2013

Kapela Praska


Tym razem chcemy zaprezentować coś co zapewne znane jest wszystkim miłośnikom prawobrzeżnej Warszawy. Możliwe jednak, że wśród reszty naszych czytelników znajdą się tacy, którzy o tym pomniku jeszcze nie słyszeli. Dzieło, o którym chcielibyśmy Wam dziś troszkę opowiedzieć to Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Znajduje się on na niewielkim placyku otoczonym ławeczkami u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego. Inicjatorem jego powstania był arcybiskup Sławoj Leszek Głódź - który w latach 2004-08 był odrynariuszem diecezji warszawsko - praskiej. Autorem samej rzeźby jest zaś Andrzej Renes, który wzorował się zarówno na archiwalnych zdjęciach, jak i współczesnych zespołach warszawskich. W skład mosiężnego pomnika  wchodzą 4 stojące postacie: skrzypka, akordeonisty, gitarzysty, bandżolisty oraz siedzącego bębniarza. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 17 września 2006 roku. 


Jeśli ktoś z Was będzie zainteresowany zobaczeniem tej kapeli na własne oczy, to przy okazji, po wysłaniu odpowiedniego sms-a będzie miał możliwość wysłuchania jednej z wielu granych przez nich warszawskich i okupacyjnych melodii. Piosenkę można sobie wybrać z listy zamieszczonej na metalowej płycie widocznej na bębnie. Wieczorami dodatkową atrakcją wizualną jest kolorowe oświetlenie pomnika.

Mamy cichą nadzieję, że zachęciliśmy przynajmniej część z Was do odbycia w weekend spaceru na warszawską Pragę. Wszystkich zainteresowanych zaś, informujemy, że już niedługo pojawią się kolejne posty dotyczące ciekawych miejsc znajdujących się w tym malowniczym zakątku stolicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz