niedziela, 17 marca 2013

Pamięci Prymasa Tysiąclecia


Tym razem chcielibyśmy zaprosić wszystkich naszych czytelników na kolejny spacer na Krakowskie Przedmieście. To tam, na placyku nieopodal Kościoła ss. Wizytek znajduje się pomnik jednego z naszych wielkich rodaków - Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Idea powstania tego pomnika zrodziła się niemal od razu po śmierci Prymasa. Już we wrześniu 1981 roku jako stowarzyszenie zarejestrowany został Społeczny Komitet Budowy Pomnika, na którego czele stanął prof. Henryk Samsonowicz. Po ustaleniu lokalizacji, już w październiku ogłoszony został konkurs na projekt. Spośród 46 zgłoszony prac do kolejnego etapu wybrano 3, a z nich ostatecznie wybrano projekt autorstwa Andrzeja Renesa. Pomnik w całości powstał ze składek osób prywatnych. Rzeźba została odlana w 1986 roku, a odsłonięcie pomnika nastąpiło w 26 maja 1987 roku, w przeddzień 6 rocznicy śmierci kardynała Wyszyńskiego.


Wykonana z brązu realistyczna rzeźba przedstawia postać kardynała w pozycji siedzącej na arcybiskupim tronie. Głowę opiera ona na prawej ręce, lewa zaś oparta jest poręczy tronu. Kardynał ukazany jest tu zamyślony i skupiony, ma na sobie szaty pontyfikalne i ornat, na głowie zaś infułę. Całość ustawiona jest na prostym, granitowym cokole. Umieszczono na nim równie prosty napis Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski.

Jedyne co możemy zrobić na koniec to, gdy będzie już ciepło, zachęcić Was do spaceru na Krakowskie Przedmieście. Stańcie na chwilę przed tym zadumanym obliczem i też oddajcie się chwili zadumy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz