wtorek, 2 października 2012

Pamięci małych bohaterów


Początek października to kolejna już rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. Przy tej właśnie okazji chcielibyśmy przypomnieć Wam lub może niektórym powiedzieć, że stoi w Warszawie pomnik ku czci najmłodszych bohaterów tego wydarzenia. Pomnik Małego Powstańca znajduje się przy Barbakanie.


Rzeźba przedstawia postać kilkuletniego chłopca w za dużym ubraniu, olbrzymim karabinem i niemieckim hełmie z orzełkiem. Pomnik został zaprojektowany już w 1946 roku przez Jerzego Jarnuszkiewicza. Autor wykonał wówczas jedynie niewielką gipsową statuetkę, która w krótkim czasie zyskała jednak niezwykłą popularność. ówczesne władze zgodziły się na ustawienie pomnika dopiero na początku lat 80-tych. Inicjatorami jego budowy byli harcerze z Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Odsłonięcia pomnika 1 października 1983 roku dokonał Jerzy Świderski, w czasie Powstania 14-letni łącznik, pseudonim "Lubicz", w batalionie "Gustaw" AK. 


Za pomnikiem umieszczono tablicę z pierwszymi słowami jednej z najbardziej znanych piosenek powstańczych. Autorem słów do "Warszawskich dzieci" był Stanisław Ryszard Dobrowolski, a muzyki Andrzej Panufnik. Skomponowana została w lipcu 1944 roku, w dniu wybuchu Powstania została nagrana, a jej pierwsza emisja nastąpiła 8 sierpnia.

Gdy będziecie spacerować Starym Miastem przystańcie na chwilę przy pomniku małych bohaterów i zanućcie refren "Warszawskich dzieci".

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz