poniedziałek, 17 września 2012

Sekret żoliborskiej willi


Tym razem chcemy przedstawić Wam miejsce, którego prawdopodobnie większość z naszych czytelników nie zna. Nawet ci z pośród Was, którzy spacerują czasem po Żoliborzu mogą nie wiedzieć co kryje willa przy ul. Czarnieckiego 15.

Wewnątrz znajduje się parafia Dzieciątka Jezu obejmująca swym zasięgiem Żoliborz Oficerski i Dziennikarski. Historia parafii nie jest długa i sięga lat powojennych, konieczność budowy kościoła na tym terenie zaistniała bowiem dopiero po zburzeniu w czasie wojny znajdującego się na terenie Cytadeli kościoła garnizonowego. Dekret o budowie kościoła został podpisany 10 grudnia 1949 roku przez metropolitę warszawskiego, Prymasa Polski, arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego. Już kilka miesięcy wcześniej pierwszy proboszcz i budowniczy parafii ksiądz Bronisław Piórkowski zawarł umowę z właścicielami działki. 

W odbudowanej willi początkowo powstała jedynie maleńka kaplica parafialna, która była stopniowa rozbudowywana przez kolejnych proboszczów. Już w 1952 roku dzięki zabudowaniu części ogródka kaplica została znacznie powiększona, autorem projektu był inż. Władysław Skolimowski. W 1964 roku do wyremontowanej kaplicy wstawiono metalowe drzwi frontowe projektu Ireny Czayki. W latach 1973-1977 dokonano kolejnego powiększenia kaplicy tym razem wg projektu inż. Władysława Pieńkowskiego. Wykonano wówczas również wiele elementów wystroju jak ołtarz, czy Droga Krzyżowa. W latach 1998-1999 przeprowadzono remont generalny zarówno kościoła, jak i domu parafialnego.


Nawa świątyni ma kształt prostopadłościanu i przykryta jest stropem z żelbetonowych kasetonów. Czołowa ściana prezbiterium, jak i jedna ze ścian bocznych pozostawiono w surowej cegle. Ołtarz główny wykonany jest z białego marmuru. Warta uwagi jest również ambona-pulpit, która jest przykładem metaloplastyki. W przedsionku uwagę zwracają tablice poświęcone kolejno : Romualdowi Trauguttowi, żołnierzom Armii Krajowej zgrupowania Żaglowiec, ks. Jerzemu Popiełuszce, który pracował tu przez rok, a także tragicznie zmarłym ks. Romanowi Indrzejczykowi i Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Wszystkich zainteresowanych parafią zapraszamy do jej odwiedzenia, a także na oficjalną stronę internetową :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz