czwartek, 27 września 2012

Hejnał


Warszawa, podobnie jak wiele innych miast w Polsce i na świecie - ma swoje symbole, którymi są: herb, barwy i hejnał. Również o tym chcielibyśmy Wam opowiedzieć. Na początek postanowiliśmy zająć się najmniej znanym symbolem Warszawy - hejnałem. Prawdopodobnie niewiele osób w ogóle wie o jego istnieniu, a jeszcze mniej miało okazję go usłyszeć.


Hejnał można usłyszeć każdego dnia punktualnie o 11.15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Dlaczego akurat ta godzina ?? - zapyta pewnie część z Was. Dlatego, że dokładnie o tej godzinie 17 września 1939 roku w wyniku bombardowania niemieckiego zatrzymał się zegar zamkowy. Pierwszy raz hejnał stolicy  rozbrzmiał  3 maja 1995 roku. Inicjatorami Jego powstania był Związek Powstańców Warszawy i Zgrupowania Armii Krajowej Chrobry II. Melodia rozbrzmiewa za każdym razem trzykrotnie, na trzy strony świata, ma to symbolizować motto : Bóg, Honor i Ojczyzna.

Autorem melodii, która oparta została na "Warszawiance" jest zwycięzca konkursu zorganizowanego przez warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina  - Zbigniew Bagiński. Początkowo właścicielem zapisu melodii był Zamek Królewski, stąd również nazwa utworu "Hejnał Zamku Królewskiego w Warszawie". 11 listopada 2008 roku właściciele zapisu stały się władze Warszawy i od tego momentu jest to oficjalny hejnał miasta. 

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was wszystkich na plac Zamkowy na godzinę 11.15. I życzyć miłego słuchania.

2 komentarze:

  1. "nowa świecka tradycja"? niestety, niektóre takie pomysły jawią się sztucznymi. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może i tak, ale skoro już jest to warto coś o nim wiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń