środa, 2 sierpnia 2017

O powstaniu raz jeszcze, czyli kalendarium - 2 sierpnia 1944 r.

Zgodnie z naszą tradycją, znów przez 63 dni chcemy sobie i Wam przypominać o Powstaniu Warszawskim. Cieszy nas niezmiernie duża i mamy wrażenie, że co roku większa liczba form i sposobów upamiętnienia tego wydarzenia. Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć taką spośród wielu różnych inicjatyw, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Zapewne zarówno dzieciom, jak i rodzicom, wakacje wydają się trwać zbyt krótko, a czas upływać zbyt szybko. Wszak w gronie przyjaciół i wśród dobrej zabawy czas płynie zupełnie inaczej. Jeszcze inaczej prawdopodobnie czas postrzegają osoby, których dni są do siebie podobne jak przysłowiowe dwie krople wody. I może być tak że w sposób zupełnie z pozoru niewytłumaczalny, wszystkie dni wydają się być jednym i ciągle tym samym. Mając wiedzę o tych dziwnych rzeczach dziejących się z naszym odbiorem czasu, przy publikacji kolejnego już kalendarium Powstania Warszawskiego, jak co roku chcemy dać sobie i Wam szansę by zatrzymać się i choć chwilę pomyśleć nad możliwie największą liczbą tych dni sierpnia i września roku 1944 z osobna. Nie jest ważne gdzie będziecie czytając nasze posty, w Warszawie, w górach, nad morzem czy na Mazurach, albo gdzieś w Europie czy na Świecie. Bo przecież to normalne, że w wakacje, które są tak krótkie, chce się i trzeba korzystać z dobrej pogody i dać wypocząć duszy i ciału. Wierzymy, że znajdziecie choć chwilę by przeczytać te kilka zdań, mówiących o Tamtym czasie i Tamtych ludziach i ich walce o Warszawę i Polskę.


2 sierpnia 1944 r. (środa) - wschód słońca 5.13, zachód 20.42, średnia temperatura powietrza 18°C, zachmurzenie duże, deszcz.

Powstanie
  • Oddziały Obwodu Żoliborz ppłk. Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" próbując przejąć kontrolę nad dzielnicą ponoszą ciężkie straty i wycofują się do Puszczy Kampinoskiej.
  • Powstańcy zdobywają działo pancerne Jagdpanzer 38 "Hetzer", przemianowany następnie na "Chwata".
  • Mokotów - powstańcy zdobyli szkołę przy ulicy Woronicza i wyparli Niemców poza Służewiec.
  • Grupa "Kampinos" walczy o lotnisko Bielany - po paru godzinach zmuszona do odwrotu do Puszczy Kampinoskiej.
  • Batalion "Kiliński" zdobywa gmach Poczty Głównej (ul. Napoleona 10).
  • Oddziały AK zdobywają gmach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (ul. Sanguszki 1).
  • Batalion "Miotła" zdobywa fabrykę Monopolu Tytoniowego.
  • Powstańcy zdobywają więzienie przy ul. Daniłowiczowskiej 7.
  • VIII Zgrupowanie AK kpt. Cypriana Odorkiewicza "Krybara" opanowuje Elektrownię Warszawską.
  • Niemcy likwidują więzienie przy ul. Rakowieckiej 37. Mordują 600 więźniów, 240 udaje się uciec.
W tym roku nasze kalendarium opieramy na publikacji przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Miastem Stołecznym Warszawa o znamiennym tytule “Almanach Powstańczy 1944 z kalendarzem na rok 2004”.

Nasz wybór jest absolutnie subiektywny. Wiemy, że są inne książki traktujące o tym temacie. Zaglądając na nasz blog z łatwością odnajdziecie w archiwum kalendaria z lat poprzednich oparte na innych publikacjach. Być może, któreś z nich będzie Wam bardziej pasowało by wraz z nim podążać przez te dwa miesiące śladami powstańczych walk. Jeśli zaś byście chcieli abyśmy w przyszłości skorzystali z jakiejś innej, waszym zdaniem dobrej książki na temat całego wydarzenia, zachęcamy do napisania do nas w wiadomości prywatnej. Z naszej strony zapewniamy, że każdą propozycję poddamy rozwadze. Tymczasem życzymy owocnej lektury i jak zwykle zachęcamy do spaceru ulicami Stolicy, tym razem proponujemy aby uwzględnić na jego trasie miejsca związane z Powstaniem Warszawskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz