wtorek, 1 sierpnia 2017

O powstaniu raz jeszcze, czyli kalendarium - 1 sierpnia 1944 r.

Zgodnie z naszą tradycją, znów przez 63 dni chcemy sobie i Wam przypominać o Powstaniu Warszawskim. Cieszy nas niezmiernie duża i mamy wrażenie, że co roku większa liczba form i sposobów upamiętnienia tego wydarzenia. Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć taką spośród wielu różnych inicjatyw, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Zapewne zarówno dzieciom, jak i rodzicom, wakacje wydają się trwać zbyt krótko, a czas upływać zbyt szybko. Wszak w gronie przyjaciół i wśród dobrej zabawy czas płynie zupełnie inaczej. Jeszcze inaczej prawdopodobnie czas postrzegają osoby, których dni są do siebie podobne jak przysłowiowe dwie krople wody. I może być tak że w sposób zupełnie z pozoru niewytłumaczalny, wszystkie dni wydają się być jednym i ciągle tym samym. Mając wiedzę o tych dziwnych rzeczach dziejących się z naszym odbiorem czasu, przy publikacji kolejnego już kalendarium Powstania Warszawskiego, jak co roku chcemy dać sobie i Wam szansę by zatrzymać się  i choć chwilę pomyśleć nad możliwie największą liczbą tych dni sierpnia i września roku 1944 z osobna. Nie jest ważne gdzie będziecie czytając nasze posty, w Warszawie, w górach, nad morzem czy na Mazurach, albo gdzieś w Europie czy na Świecie. Bo przecież to normalne, że w wakacje, które są tak krótkie, chce się i trzeba korzystać z dobrej pogody i dać wypocząć duszy i ciału. Wierzymy, że znajdziecie choć chwilę by przeczytać te kilka zdań, mówiących o Tamtym czasie i Tamtych ludziach i ich walce o Warszawę i Polskę.


1 sierpnia 1944 r. (wtorek) - wschód słońca 5.11, zachód 20.44, średnia temperatura powietrza 18°C, zachmurzenie duże, lokalne.

Powstanie
  • 7.00 - Łączniczki meldunkowe otrzymują pisemny rozkaz płk Antoniego Chruściela "Montera" o ustaleniu godziny "W" na 1 sierpnia, 17.00.
  • 16.00 - rozpoczynają się pierwsze walki na Woli. gdzie walka toczy się o fabrykę Kemlera (róg Okopowej i Dzielnej), kwaterę Komendy Głównej AK.
  • 17.00 - "Godzina W" - wybuch Powstania Sierpniowego (Warszawskiego). Warszawa jako pierwsza stolica okupowanej Europy zostaje ogarnięta pożogą powstańczą.
  • Batalion "Kiliński" zdobywa najwyższy budynek mieszkalny - Towarzystwo Ubezpieczeń "Prudential". Pchor. "Garbaty" zawiesza na jego dachu biało-czerwoną chorągiew.
  • Powstańcy biorą do niewoli mjr. Maxa Dirske, najwyższego oficera, który wpadł do niewoli powstańców.
  • Około 20.00 - zaczyna padać deszcz. Warszawiacy zaczynają budować barykady.
W tym roku nasze kalendarium opieramy na publikacji przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Miastem Stołecznym Warszawa o znamiennym tytule “Almanach Powstańczy 1944 z kalendarzem na rok 2004”.

Nasz wybór jest absolutnie subiektywny. Wiemy, że są inne książki traktujące o tym temacie. Zaglądając na nasz blog z łatwością odnajdziecie w archiwum kalendaria z lat poprzednich oparte na innych publikacjach. Być może, któreś z nich będzie Wam bardziej pasowało by wraz z nim podążać przez te dwa miesiące śladami powstańczych walk. Jeśli zaś byście chcieli abyśmy w przyszłości skorzystali z jakiejś innej, waszym zdaniem dobrej książki na temat całego wydarzenia, zachęcamy do napisania do nas w wiadomości prywatnej. Z naszej strony zapewniamy, że każdą propozycję poddamy rozwadze. Tymczasem życzymy owocnej lektury i jak zwykle zachęcamy do spaceru ulicami Stolicy, tym razem proponujemy aby uwzględnić na jego trasie miejsca związane z Powstaniem Warszawskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz