niedziela, 1 lutego 2015

Ruchoma szopka na Miodowej

 

Tym razem chcemy Was zabrać w podróż do krainy naszego dzieciństwa. Jedną z rzeczy, którą oboje wspominamy z sentymentem z tego okresu, są wizyty w kościele ojców kapucynów. Tam bowiem, co roku zimą, można zobaczyć ruchomą szopkę.

Szopka znajduje się w podziemiach pięknego Kościoła Przemienienia Pańskiego przy ulicy Miodowej. Jej historia zaczyna się w 1948 roku. W trakcie powojennej odbudowy kościoła po raz pierwszy ojcowie kapucyni ustawili ruchomą szopkę w świątyni. Ważną rolę w budowie odegrała siostra Rafaela Gąsiorowska - niepokalanka, która opracowała dekorację. Wykonaniem instalacji, a także uruchomieniem zajęli się dwaj kapucyni: Pius Jankowski i Konrad Wyczawski. Warto tu zaznaczyć, iż początkowo oni także napędzali ręcznie drewniane figurki,  gdyż silnik elektryczny został zamontowany w szopce dopiero na początku lat pięćdziesiątych, czyli właśnie po zakończeniu odbudowy kościoła. W tym także czasie szopka musiała się cieszyć bardzo dużą popularnością, gdyż ze względu na liczbę zwiedzających, a także na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego, dokonane zostało przeniesienie tej niebywałej atrakcji do podziemi świątyni, zwanych dzisiaj kościołem dolnym. Jej twórcy chcieli by szopka nawiązywała nie tylko do Pisma Świętego, ale również do historii Polski.Najważniejszym elementem szopki jest oczywiście żłóbek, przed którym pokłon składają liczne ruchome postacie. Związane są one zarówno z historią Kościoła, Polski, jak i Warszawy. Po lewej stronie znajduje się Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, po prawej zaś Warszawa z m.in. Kolumną Zygmunta III Wazy i Zamkiem Królewskim. Są tu równie figurki zwierząt, rośliny, płynące strumyki, a także ciesząca się dużym zainteresowaniem kolejka. Co roku szopka jest nieco inna, pojawiają się bowiem nowe postacie. Ciekawi jesteśmy kogo Wam uda się wypatrzeć wśród bohaterów.O samym kościele jeszcze Wam opowiemy, ale jeśli ktoś już dziś chce poznać jego historię to zapraszamy do lektury :
  • Bartczakowa Aldona Kościół Kapucynów. Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1982
Tradycyjnie już na koniec chcemy zaprosić Was na spacer. Tym razem jednak, dość nietypowo, chcemy zaproponować go dopiero za kilka miesięcy. Ruchomą szopkę można bowiem oglądać jedynie od Bożego Narodzenia do 2 lutego. Dlatego zachęcamy wszystkich do wpisania tej wycieczki do kalendarza na grudzień tego roku lub styczeń przyszłego.  

2 komentarze: