środa, 14 maja 2014

Zwyczajny 1934


Dziś chcemy wszystkim naszym czytelnikom zaproponować odwiedzenie pewnej ciekawej wystawy. Eksponowana jest ona w plenerze co zwiększa przyjemność z jej podziwiania. 
Wystawa ta jest częścią prezentowanej niedawno w Domu Spotkań z Historią ekspozycji Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla. Prezentowane tu fotografie ukazują nie jak poprzednio całą Polskę, a jedynie Warszawę. Dzięki nim możemy zobaczyć niezwykłe miasto, którego już niema. Tym razem fotografie można podziwiać nie w budynku, a na skwerze im. księdza Jana Twardowskiego. Nieopodal opisanego już przez nas Pomniku Bolesława Prusa. 
W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów Willemie van de Pollu i jego fotografiach. Ten urodzony w 1895 roku Holender był fotografem i fotoreporterem. Zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla wielu agencji prasowych, pism i magazynów. Podróżował po Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Swój dorobek prezentował w kilku opublikowanych albumach. 

Po jego śmierci w 1970 roku rodzina przekazała do Narodowego Archiwum w Hadze ok. 30 tysięcy negatywów. Wśród nich właśnie znajduje się odnaleziony przez prof. Ryszarda Żelichowskiego zbiór 300-400 zdjęć ukazujących Polskę. Fotografie te wykonane zostały w 1934 roku podczas dwóch podróży van de Polla do naszego kraju. Na koniec chcemy zachęcić wszystkich naszych czytelników do uważnego spacerowania po Warszawie. W wielu bowiem miejscach naszej stolicy spotkać można plenerowe wystawy. Poza walorami estetycznymi wielokrotnie są one również bogatym źródłem wiedzy. Wszystkim zainteresowanym radzimy się jednak pospieszyć, bowiem ta opisana przez nas powyżej wystawa prezentowana ma być jedynie do 1 czerwca.

2 komentarze: