czwartek, 4 kwietnia 2013

Pamięci pierwszej nocy


Chcielibyśmy przedstawić Wam tym razem mało znany, choć może nawet czasem mijany przez Was kamień pamiątkowy. Znajduje się on przy jednej alejek na skraju Ogrodu Krasińskich, w pobliżu ruchliwej ulicy Generała Władysława Andersa.

Ten nietypowy pomnik został odsłonięty 29 listopada 1930 roku w setną rocznicę stoczonej w tym miejscu potyczki. Informuje o tym okolicznościowy napis umieszczony na kamieniu. Pierwszej nocy powstania listopadowego w tym właśnie rejonie doszło do walki pomiędzy polską piechotą, a gwardią rosyjską. W walce pod Arsenałem rzemieślnicy i czeladnicy ze Starego Miasta wspólnie z 4 Pułkiem Piechoty Liniowej, sławnymi Czwartakami, odparli atak wroga. Zdobycie zgromadzonej tu broni przesądziło o sukcesie tej nocy.


W okresie II wojny światowej skwer, na którym ustawiono kamień został przedzielony murem getta. Sam kamień znalazł się w jego obrębie. Pomimo zawieruchy wojennej przetrwał niezniszczony. 

Po wojnie gdy wytyczano nową ulicę Nowotki, obecnie Andersa, skwer znalazł się w obrębie powiększonego wówczas Ogrodu Krasińskich. Możliwe, że kamień został wówczas nieznacznie przesunięty.  

Mamy nadzieję, że gdy wkrótce przyjdzie wiosna, zaczniecie spacerować po Warszawie. Zapraszamy wtedy do przyglądania się mijanym kamieniom, nigdy nie wiadomo jakie tajemnice w sobie kryją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz