środa, 22 sierpnia 2012

Park im. Stefana Żeromskiego


Kończy się powoli lato, zbliża jesień, a to najlepsza okazja do spacerów. Jeśli ktoś z Was zastanawia się gdzie można pójść to chcemy Wam polecić jedno z sympatyczniejszych miejsc na Żoliborzu. W samym centrum dzielnicy zachowała się cicha i spokojna enklawa, to Park im. Stefana Żeromskiego.

Powstał on w latach 30-tych z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza wg. projektu Leona Danielewicza i Stanisława Zadory-Życińskiego. Dawniej w tym miejscu znajdował się jeden z fortów broniących miasta. Dawne wały i fosy zostały wykorzystane do kompozycji parku. Główne wejście zaakcentowane jest kolistym parterem ogrodowym. W samym jego środku w 1936 roku ustawiono fontannę z rzeźbą "Dziewczyna z dzbanem", której autorem był Henryk Kuna. 

W czasie II wojny światowej park został częściowo zniszczony. Pierwsze prace przy jego renowacji rozpoczęły się w latach 50-tych. W 2005 roku przeprowadzono pełną rewaloryzację parku, dodano wówczas duży plac zabaw dla dzieci.
Trudno w tym miejscu polecać jakąś dodatkową lekturę. Jedyne co możemy zrobić to gorąco Was zachęcić do przespacerowań się po parku, a jeśli macie dzieci to do zabawy. 


1 komentarz: