poniedziałek, 26 listopada 2018

Cmentarz Epidemiczny


W Warszawie znajduje się wiele cmentarzy, w tym nie mało jest tu również takich miejsc, które już nie istnieją w formie nekropolii. Dziś chcemy Wam opowiedzieć właśnie o jednym z tych nieco zapomnianych miejsc ostatniego spoczynku Warszawiaków z ubiegłych stuleci.Pozostałości dawnego cmentarza epidemicznego, dziś znajdują się wśród pięknej zieleni wypełniającej przestrzeń pomiędzy ulicami św. Wincentego, Ostródzką i Malborską. Usytuowany został On wówczas poza granicami Głodnej Wsi na Starym Bródnie. Chowano tu doraźnie ofiary epidemii morowego powietrza od czerwca 1708 do maja 1709 roku. Epidemia ta pochłonęło podobno do 30 000 ofiar, co spowodowało niemal całkowite wyludnienie się miasta. 

Jedyną wyraźnie widoczną pozostałością cmentarza, jest dziś pomnik-nagrobek w formie kilkumetrowej smukłej kolumny. Zwieńczonej klasycystycznym kapitelem niosącym czworokątny postument z krzyżem uzupełnionym pasyjką. Jest to najstarszy zachowany w Warszawie cmentarny pomnik nagrobny. W płycinie cokołu znajduje się bardzo ciekawa inskrypcja : D.O.M. Tu Michał Walembergie Powietrzem Ruszony Z Synem y Córką Lezy który ot swey Zony Te Pamiatka Odbiera, Prosząc miiających do Boga o Westchnienie Za dusze lezace, w dzien drugi wrzesnia Wiek skonczyl Doczesny w Rok Panski Tysiac Siedemsety y osmy. Znajduje się tu również współczesna tablica informacyjna, która głosi: Kolumna stanowi jedyny zabytek upamiętniający istnienie w tym miejscu cmentarza zadżumionych z 1708 roku. 

Na koniec nie pozostaje Nam chyba nic innego niż zaprosić wszystkich na spacer. Tym razem zachęcamy by przy jego okazji przyjrzeć się pozostałościom po zapomnianym nieco Cmentarzu Epidemicznym. 

Tych z naszych czytelników, którzy chcą poznać więcej warszawskich cmentarzy zapraszamy do lektury książek :
  • Mórawski Karol Cmentarze warszawskie : przewodnik historyczny. Warszawa : Wydawnictwo Nowy Świat, 2012
  • Mórawski Karol Przewodnik historyczny po cmentarzach warszawskich. Warszawa : Wydaw. PTTK, 1989
  • Majewski Jerzy S., Urzykowski Tomasz Spacerownik po warszawskich cmentarzach. Warszawa : Agora, [2009]
Zaś tych, których interesują w ogóle cmentarze zapraszamy na ciekawą stronę Cmentarium.

2 komentarze:

  1. Super blog, wielka szkoda, że już nie piszecie! Pozdrawiam Państwa!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękujemy za tak miły komentarz, kto wie może jeszcze do tego wrócimy ;-)

    OdpowiedzUsuń