wtorek, 20 czerwca 2017

Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce 1889-1919


Bardzo przyjemna pogoda, którą w ostatnim czasie mamy w Warszawie sprzyja niewątpliwie spacerom, do których nieustannie Was zapraszamy. Dziś chcielibyśmy także zachęcić by przy tej okazji, odwiedzić jedną z wielu wystaw plenerowych, które znaleźć można na ulicach naszego miasta.Ekspozycję, którą dziś chcemy Wam przedstawić przygotował Dom Spotkań z Historia wraz z Polsko-Fińską Grupą Projektową i Ambasadą Finlandii Podobnie jak i poprzednie wystawy, także ta tradycyjnie już znajduje się na skwerze ks. Twardowskiego. Ekspozycja ta zatytułowana została „Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce 1889-1919”. Została ona zorganizowana z okazji 150-tej rocznicy urodzin bohatera narodowego Finlandii, Marszałka Karola Gustawa Mannerheima oraz setnej rocznicy uzyskania niepodległości przez Finlandię. Projekt został zatwierdzony przez komitet Suomi Finland 100 i jest uwzględniony w oficjalnym programie obchodów jubileuszu państwa fińskiego.
Fotograficzna wystawa plenerowa, pokazuje stosunkowo mało znany szerokiej opinii publicznej, wczesny okres dorosłego życia Marszałka Mannerheima. A mianowicie jego pobyt w Polsce w latach 1889-1919, do którego w swoich wspomnieniach odnosił się jako do najszczęśliwszego okresu jego życia. Na 20 planszach prezentowane są odszukane specjalnie z tej okazji archiwalne fotografie ukazujące miejsca związane z pobytem i działalnością Marszałka, jako generała carskiego w Polsce. Można znaleźć tu również zdjęcia przedstawicieli zarówno ówczesnej warszawskiej śmietanki towarzyskiej, jalk i późniejszych elit odrodzonej II Rzeczypospolitej. Zebrane zdjęcia ukazują atmosferę życia towarzyskiego z przełomu XIX i XX wieku w Warszawie, ale także i w innych miastach, które Mannerheim odwiedzał w  czasie swej bytności na polskiej ziemi będącej pod rosyjskim zaborem.Warto może w tym miejscu wspomnieć kim był bohater wystawy. Najlepiej chyba oddają to słowa, które znajdują się na pierwszej planszy, a które chcemy tu zacytować:

Baron, wódz, regent, marszałek, prezydent.
Znany w świecie i powszechnie szanowany mąż stanu.
Niekwestionowany bohater narodu fińskiego.

Zaczynał jako wybitny generał w służbie cara Mikołaja II, miał szansę zostać przywódcą armii carskiej, gdyby ta przetrwała rewolucję 1917 roku. Światową sławę i międzynarodowe uznanie zdobył jako mąż stanu, marszałek i wódz sił zbrojnych Finlandii, obrońca niepodległości swego kraju w różnych okresach burzliwej historii XX wieku.

Wsławił się wybitnym talentem przywódczym oraz niezwykłą strategią polityczną, szczególnie podczas II wojny światowej, a także skuteczną obroną Finlandii w wojnie zimowej oraz wojnie kontynuacyjnej w latach 1939–1944. Ze względu na swoje osiągnięcia w walce o utrwalenie niepodległości Finlandii często porównywany jest do marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wszystkim zainteresowanym wystawą podpowiemy jeszcze, że jeśli chcecie ją obejrzeć, to musicie się śpieszyć. Ekspozycja ta będzie bowiem prezentowana tylko do 28 czerwca. Gdyby jednak, komuś się to nie udało, to wystawa ta ma być prezentowana również w innych polskich miastach, w których rezydują konsulowie honorowi Finlandii. Może więc komuś uda się na nią trafić w czasie wakacyjnych podróży. A jeśli póki jeszcze nigdzie się nie wybieracie w dalsze wojaże, to jak zwykle zachęcamy do odkrywania uroków Stolicy - albowiem latem Warszawa jest szczególnie piękna !! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz