piątek, 20 maja 2016

7. Warszawskie Targi Książki


Przyszedł maj a wraz z nim jedna z naszych ulubionych warszawskich imprez. Oczywiście chodzi o już 7. Warszawskie Targi Książki, którym towarzyszą 10. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Jak co roku, po prostu nie mogło nas tam zabraknąć. 

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzą wydawnictwa: BELLONA, BOSZ, Agencja Edytorska EZOP, Jeden Świat, Firma Księgarska Olesiejuk, Poligraf, Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictwo Salezjańskie, Sonia Draga, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, ZYSK i S-ka oraz Murator EXPO. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki, a od 2013 roku Targi przeniosły się na Stadion Narodowy. Niezmienny pozostaje termin, każde targi odbywają się w maju. Tym razem od 19 do 22 maja.


W tegorocznych Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. W ciągu czterech dni odbędzie się prawie 1 500 spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Osobiście zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z Programem Targów, tak by nie przeoczyć niczego interesującego.

W tym miejscu chcielibyśmy oddać głoś samym organizatorom, którzy najlepiej zaproszą na Targi miłośników literatury. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska

Na stoisku węgierskim można będzie zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościć będą m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.
Obecność Katalończyków na WTK to okazja do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Na Targach będzie wiele spotkań literackich, wydarzeń branżowych, będzie też czwartkowy blok „Spotkanie sportu z kulturą”, przygotowany we współpracy z FC Barcelona. WTK odwiedzą: Sebastià Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Màrius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska jest Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.
W ramach Salonu Frankofonia zaprezentuje się aż jedenastu znanych i cenionych pisarzy z różnych stron świata (z Algierii, Francji, Haiti, Kanady, Maroka, Turcji, Walonii-Brukseli). Będą to Pierre Assouline (członek Akademii Goncourtów), Tahar Ben Jelloun (członek Akademii Goncourtów), Elisabeth Carrier, Barbara Constantine, Paul Colize, Nedim Gürsel, Hermann (zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2016 r.), Georges Mink, Boualem Sansal (zdobywca Grand Prix Akademii francuskiej dla najlepszej powieści w 2015 r.), Lyonel Trouillot, Dominique Wolton. 

Natomiast, towarzyszący Targom, Salon Literacka Ukraina gościć będzie 20 wydawców z Ukrainy, uczestnicy wymienią doświadczenia i ocenią perspektywy rozwoju rynków książki w Polsce i na Ukrainie.

Na koniec, w te najbliższe dni, po prostu nie możemy zaproponować Wam nic innego, niż wycieczkę na Stadion Narodowy. Wydaje nam się, że każdy z Was znajdzie tam coś ciekawego dla siebie. Targowy piątek zaplanowano jako Dzień Książki Akademickiej i Naukowej. Sobota zaś to Dzień Reportażu. Odbędą się spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami 7. Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Sobota i niedziela to Warszawski Weekend Rodzinny na murawie Stadionu.


My jak zwykle wyszliśmy z Targów bardzo zadowoleni i bardzo obładowani książkami. Na szczęście zawsze można liczyć na pomocną dłoń kogoś kto pomoże je nieść. 

1 komentarz:

  1. Książka, książka... aaaa, ten plik kartek spięty z jednej strony!

    OdpowiedzUsuń