Przejdź do głównej zawartości

7. Warszawskie Targi Książki


Przyszedł maj a wraz z nim jedna z naszych ulubionych warszawskich imprez. Oczywiście chodzi o już 7. Warszawskie Targi Książki, którym towarzyszą 10. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Jak co roku, po prostu nie mogło nas tam zabraknąć. 





Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzą wydawnictwa: BELLONA, BOSZ, Agencja Edytorska EZOP, Jeden Świat, Firma Księgarska Olesiejuk, Poligraf, Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictwo Salezjańskie, Sonia Draga, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, ZYSK i S-ka oraz Murator EXPO. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki, a od 2013 roku Targi przeniosły się na Stadion Narodowy. Niezmienny pozostaje termin, każde targi odbywają się w maju. Tym razem od 19 do 22 maja.






W tegorocznych Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. W ciągu czterech dni odbędzie się prawie 1 500 spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Osobiście zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z Programem Targów, tak by nie przeoczyć niczego interesującego.





W tym miejscu chcielibyśmy oddać głoś samym organizatorom, którzy najlepiej zaproszą na Targi miłośników literatury. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska

Na stoisku węgierskim można będzie zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościć będą m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.
Obecność Katalończyków na WTK to okazja do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Na Targach będzie wiele spotkań literackich, wydarzeń branżowych, będzie też czwartkowy blok „Spotkanie sportu z kulturą”, przygotowany we współpracy z FC Barcelona. WTK odwiedzą: Sebastià Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Màrius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska jest Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.
W ramach Salonu Frankofonia zaprezentuje się aż jedenastu znanych i cenionych pisarzy z różnych stron świata (z Algierii, Francji, Haiti, Kanady, Maroka, Turcji, Walonii-Brukseli). Będą to Pierre Assouline (członek Akademii Goncourtów), Tahar Ben Jelloun (członek Akademii Goncourtów), Elisabeth Carrier, Barbara Constantine, Paul Colize, Nedim Gürsel, Hermann (zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2016 r.), Georges Mink, Boualem Sansal (zdobywca Grand Prix Akademii francuskiej dla najlepszej powieści w 2015 r.), Lyonel Trouillot, Dominique Wolton. 

Natomiast, towarzyszący Targom, Salon Literacka Ukraina gościć będzie 20 wydawców z Ukrainy, uczestnicy wymienią doświadczenia i ocenią perspektywy rozwoju rynków książki w Polsce i na Ukrainie.





Na koniec, w te najbliższe dni, po prostu nie możemy zaproponować Wam nic innego, niż wycieczkę na Stadion Narodowy. Wydaje nam się, że każdy z Was znajdzie tam coś ciekawego dla siebie. Targowy piątek zaplanowano jako Dzień Książki Akademickiej i Naukowej. Sobota zaś to Dzień Reportażu. Odbędą się spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami 7. Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Sobota i niedziela to Warszawski Weekend Rodzinny na murawie Stadionu.


My jak zwykle wyszliśmy z Targów bardzo zadowoleni i bardzo obładowani książkami. Na szczęście zawsze można liczyć na pomocną dłoń kogoś kto pomoże je nieść. 

Komentarze

  1. Książka, książka... aaaa, ten plik kartek spięty z jednej strony!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kim jest Hajota?

Spacerując ulicami często patrzymy na ich nazwy. Gdy noszą one czyjeś nazwisko to w większości wypadków wiemy, lub przynajmniej coś nam się kojarzy, kim ta osoba była, czym sobie na taki zaszczyt zasłużyłam. Zdarza się jednak inaczej, część patronów jest bardzo tajemnicza. O takim właśnie tajemniczym patronie chcemy Wam dziś opowiedzieć. Wśród wielu cichych uliczek na Starych Bielanach znajduje się jedna, która szczególnie nas dziś interesuje - Ulica Hajoty.  Jak podaje Jarosław Zieliński w swojej książce Bielany : przewodnik historyczno-sentymentalny ulica ta istnieje od 1928 roku. Informacja ta znajduje swoje potwierdzenie w książce Jana Kasprzyckiego Korzenie miasta. T. 5 , w którym możemy przeczytać bardzo interesujący fragment.  Właścicielami krasnoludkowych domków byli przeważnie ludzie niezamożni, ale prości i życzliwi, którzy w swych ogródkach chętnie widzieli małych miłośników przyrody. Pozwalali patrzeć z bliska na grządki kwietne i warzywne, na harcujące na s

Pan Wołodyjowski na Bielanach

Każdy kto czytał "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza lub chociaż widział ekranizację Jerzego Hoffmana, powinien bez trudu rozpoznać kim jest postać w białym habicie. To pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski, który z inicjatywy miejscowego proboszcza, ks. Wojciecha Drozdowicza, na początku 2008 roku zagościł na wieży kościoła pokamedulskiego na Bielanach. Blisko dwumetrowa postań ma twarz Tadeusza Łomnickiego, a jej autorem jest Robert Czerwiński. Pojawieniu się Małego Rycerza towarzyszyło skomponowanie przez Michała Lorenca hejnału "Memento mori", który rozbrzmiewa z wieży kościelnej. Sam kościół, początkowo drewniany, wraz z budynkami klasztornymi wzniesiony został dla zakonu kamedułów, sprowadzonych z bielan krakowskich, w XVII wieku. Jego fundatorami byli królowie Władysław IV i Jan Kazimierz. W latach 1669-1710, w stylu późnobarokowym, zbudowany został kościół murowany oraz założenia klasztorne wraz z 13 eremami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa

Szkot w Warszawie

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć Wam o pewnym Szkocie, który pomimo kiedyś pełnionych funkcji, dziś jest niemal zupełnie zapomniany. My przypomnieliśmy sobie o nim spacerując po Starym Mieście. To tu na jednej z kamieniczek przy ul. Wąski Dunaj umieszczona jest dotycząca go pamiątkowa tabliczka.  Ciekawa jest już nawet sama kamienica, na której umieszczone zostało upamiętnienie. Jej adres to Wąski Dunaj  10, choć wejście znajduje się od strony ul. Szeroki Dunaj. Jest to Kamienica Szewców, w której mieści się obecnie  Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, o którym Wam zresztą opowiemy  w osobnym  poście. Wróćmy jednak do naszego Szkota. Aleksander Czamer, a właściwie Alexander Chalmers, urodził się ok. 1645 r. w Szkocji. Obywatelstwo Starej Warszawy uzyskał blisko 27 lat później.  Wtedy to także stał na czele kolonii szkockiej w mieście. W  rok później odkupił od Tomasza Straga kram na Rynku Starego Miasta i uzyskał tytuł kupca królewskiego. Był on właściciel