poniedziałek, 2 maja 2016

100 lat Legii Warszawa

Po raz kolejny chcieliśmy zaprosić wszystkich naszych czytelników na wystawę plenerową. Nie po raz pierwszy również, jest to wystawa prezentowana przez Dom Spotkań z Historią na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego


Tym razem jest to ekspozycja zorganizowana we współpracy z Legią Warszawa. Okazja ku temu jest nie byle jaka. W tym roku przypada bowiem 100. rocznica założenia tego niezwykle zasłużonego dla Warszawy i polskiego sportu klubu. Otwarta 21 kwietnia wystawa jest tylko jednym z wielu elementów, które składają się na obchody tej rocznicy. 


Jeśli chodzi o samą ekspozycję, to łatwo zauważyć, że na kilkudziesięciu planszach udostępnione zostały materiały archiwalne. Trzeba tu zaznaczyć, iż duża część z nich została upubliczniona po raz pierwszy. Szykujący się bowiem do jubileuszu klub, zlecił bardzo szeroko zakrojone kwerendy źródłowe. Odwiedzający wystawę znajdą tu między innymi zdjęcia i dokumenty przedstawiające historię założenia Legii Warszawa, powiązanie z Legionami i Marszałkiem Józefem Piłsudskim, pierwsze lata działalności klubu poza Warszawą oraz już dalsze losy po przeniesieniu siedziby do stolicy. Oglądając poszczególne plansze ma się okazję prześledzić zmiany zachodzące zarówno w wyglądzie herbu, jak i stadionu tej słynnej warszawskiej drużyny. Nie mogło oczywiście zabraknąć tu zdjęć z najważniejszych meczów i sylwetek postaci, które są chyba najciekawszą częścią tej, niewątpliwie bogatej historii zmagań i rywalizacji sportowych, na przeciągu całego stulecia istnienia klubu. Bo przecież personalia takie jak Lucjan Brychczy, Kazimierz Górski, czy Kazimierz Deyna mówią same za siebie.


Na koniec nie pozostaje nam nic innego niż zaprosić wszystkich naszych czytelników na spacer. Szczególnie dziś gdy Legia Warszawa  świętuje zdobycie kolejnego Pucharu Polski, a za chwilę spróbuje sięgnąć po kolejny tytuł Mistrza Polski. Gdyby jednak z nadmiaru emocji nie było to możliwe, to nie martwcie się zbytnio. Jeszcze do 29 maja spacerując Krakowskim Przedmieściem macie okazję bliżej poznać historię Legii Warszawa. Ukłonem w kierunku turystów są opisy tablic, które umieszczono nie tylko w języku polskim, ale również angielskim. Wszak jest to klub mający jak najbardziej aspiracje do odnoszenia sukcesów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz