sobota, 20 lutego 2016

Echa dawnej Warszawy po raz wtóry


W piątkowe, deszczowe popołudnie skierowaliśmy swe kroki do zapewne dobrze znanej naszym czytelniom księgarni Świata Książki, noszącej kiedyś imię Stefana Żeromskiego. Właśnie tam miało miejsce już kolejne spotkanie organizowane przez wydawnictwo Skarpa Warszawska. Podobnie jak i poprzednio okazją do tego było wydanie kolejnego tomu z cyklu "Echa Dawnej Warszawy".Tym razem nowa publikacja dotyczy dziejów warszawskiej komunikacji, a jej autorstwo należy do Daniela Nalazka. Autor od lat zajmuje się tą tematyką i ma na koncie szereg artykułów, a także inne pozycje książkowe z tego zakresu. Można się więc spodziewać sporej dawki ciekawostek i istotnych informacji o tym jak toczyły się losy warszawskiego transportu publicznego, czego próbki mieliśmy okazję usłyszeć już na spotkaniu z autorem. 


Rozmowę z autorem prowadziła Weronika Piórkowska, zaś fragmenty poszczególnych rozdziałów zaprezentowała Joanna Adamczyk. Całe spotkanie miało bardzo dynamiczny przebieg i przyciągnęło całkiem spore rzesze czytelników. Mogli oni na miejscu zaopatrzyć się w świeży egzemplarz książki, a także zdobyć autograf autora który chętnie je rozdawał wraz z dedykacjami dla zainteresowanych.Trzeba przyznać, że tym razem dużo łatwiej było o zdobycie miejsca siedzącego. Do dyspozycji była bowiem znacznie większa liczba krzesełek dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni w części księgarni przeznaczonej do organizacji spotkania. Warto zaznaczyć, że ani aura ani końcówka tygodnia nie zniechęciły do licznego przybycia na spotkanie, choć niektórzy wpadali niejako w biegu, tak na chwilę pomiędzy sprawami do załatwienia przed rozpoczynającym się już weekendem. 

Wygląda na to, że powoli uciera się nam nowy warszawski zwyczaj spotkań na prezentacjach kolejnych tomów z cyklu "Echa dawnej Warszawy". Niektórych gości bowiem dane nam było spotkać już po raz kolejny, choć w przeważającej mierze publika na tej prezentacji była zupełnie inna niż poprzednio. Wprawne oko i podpowiedź życzliwych ust pozwoliły nam zauważyć obecność także bohatera poprzedniej prezentacji dwóch pierwszych tomów serii - Ireneusza Zalewskiego.


Na koniec wypada nam powiedzieć, iż mamy nadzieję, że jesteśmy świadkami nowego trendu wydawniczego, który ma nawiązywać do najlepszych tradycji i standardów wyznaczanych w przeszłości przez "Korzenie miasta" czy "Warszawę nieodbudowaną". Cyklicznej edycji książek o historii Warszawy, tak by jak najbardziej promować i upowszechniać znajomość przeszłości naszej małej ojczyzny. 
Na koniec jak zwykle zachęcamy do spaceru, w wyznaczeniu jego trasy przydatne się mogą okazać książki z serii "Echa Dawnej Warszawy". Są one dobrze okraszone fotografiami, jeśli więc aura nie będzie wystarczająco sprzyjająca, to śmiało możecie podjąć próbę takiego spaceru po kartach jednej z publikacji, w ciepłym fotelu według uznania z naczyniem odpowiedniego napoju na podorędziu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz