sobota, 27 czerwca 2015

Tatry w Warszawie


Dziś po raz kolejny chcemy zaprosić Was na Skwer ks. Jana Twardowskiego. To tu bowiem prezentowana jest kolejna plenerowa wystawa Domu Spotkań z Historią. Tym razem szczególnie chcemy zaprosić na nią miłośników gór, do nich to bowiem skierowana jest "Tatrzańska Atlantyda".
Wystawa, którą najpierw można było oglądać w Zakopanem i Krakowie, powstała w oparciu o album o tym samym tytule autorstwa Piotra Mazika. Spośród zdjęć znajdujących się na 350 stronach autor wybrał niemal 30, które możemy teraz oglądać w plenerze. Najstarsze z fotografii pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

Całość ekspozycji to fotograficzna opowieść o Tatrach i Podhalu, których już niema. Bezpowrotnie zmieniły się one wraz z postępem cywilizacji i masową turystyką. Archiwalne zdjęcia ukazują niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Dawne, ulubione przez artystów Zakopane. Przedwojenne schroniska i szałasy. Pierwszych zdobywców tatrzańskich szczytów. A wreszcie, także życie codzienne mieszkańców sprzed stulecia. Pasterzy, samotnych wędrowców i narciarzy oraz niestety nieistniejące już, pierwsze wyciągi narciarskie.Na koniec nie pozostaje nam nic innego, niż jak zwykle zaprosić wszystkich na spacer. Wystawa "Tatrzańska Atlantyda" czynna będzie do końca sierpnia. Przy okazji, jeśli jeszcze ktoś nie widział, może także zobaczyć ekspozycję, o której opowiadaliśmy Wam nieco wcześniej czyli "Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans". 

2 komentarze:

  1. Fajna sprawa - mnie na skwer nie trzeba specjalnie zapraszać, staram się "zaliczyć" każdą wystawę tamże (w budynku tyż). A propos budynku - mam nadzieję, że seria o pierwszych fotografach Warszawy na tym się nie skończy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kto wie co przyniesie przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń