sobota, 18 kwietnia 2015

XXI Targi Wydawców Katolickich


Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie skorzystali z okazji do wybrania się na targi książki. Tym razem były to XXI Targi Wydawców Katolickich i o tym właśnie wydarzeniu chcemy Wam dziś opowiedzieć.

Po raz szósty targi odbywają się, w dobrze znanych z tego rodzaju imprez, Arkadach Kubickiego. Przez 4 wystawowe dni, na 140 stoiskach swoją bogatą ofertę prezentuje ponad 160 wydawców z Polski i z zagranicy. Jesteśmy przekonani, że wielu z naszych czytelników na pewno uda się znaleźć tam coś ciekawego - nam już się udało. Będąc obecnym na tym ciekawym w samym sobie wydarzeniu, szczególnie warto również zajrzeć do jednej z wnęk w Arkadach. Prezentowana jest w niej wystawa Tu Polskie Radio 1925-2015. W chronologiczny i fotograficzny sposób zaprezentowano tu 90. lat historii radia w Polsce. 
Gościem Honorowym Targów jest w tym roku Państwo Watykan. Salon Stolicy Apostolskiej mieści się na powierzchni 400 m2, na planie odpowiadającym projektowi Bazyliki Watykańskiej autorstwa Donato Bramantego. Na wystawie, którą na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego, można podziwiać do 3 maja, prezentowane są wydawnictwa m.in.: Libreria Editrice Vaticana, Muzeum Watykańskiego, Watykańskiej Bibliotekeki Apostolskiej, Tajnego Archiwum Papieskiego, Papieskiej Komisji Archeologicznej, a także Wydziału Filatelistycznego i Numizmatycznego. Najciekawsze są dwa niezwykłe eksponaty wystawione w osobnych sześciennych gablotach: Kodeks Watykańśki B i Kodeks Borgia.

Kilka słów warto też poświęcić imprezom towarzyszącym tegorocznej edycji Targów Książki katolickiej. 18 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53 odbył się uroczysty koncert, podczas którego wręczone zostały Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Decyzją Zarządu, laureatem Nagrody Głównej Złoty FENIKS został Kardynał Gianfranco Ravasi. Z kolei Kapituła Nagrody FENIKS 2015 przyznała przewodniczącemu Papieskiej Rady Kultury, Nagrodę w kategorii „Książka autora zagranicznego” za publikację Navigare... Przewodnik dla poszukujących. Nagrody przyznaje zostały także w wielu innych kategoriach,  a pełną listę laureatów można znaleźć na oficjalnej stronie Targów Katolickich.


Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich na spacer. Targi trwają do niedzieli, jeśli się więc pospieszycie to na pewno jeszcze zdążycie je odwiedzić. Jeśli zaś się Wam nie uda, to nie martwcie się zbytnio, albowiem już za rok będzie niewątpliwie kolejna okazja do ich odwiedzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz