poniedziałek, 31 marca 2014

Waszyngton w Warszawie


Dziś chcemy zaproponować Wam wyprawę na Saską Kępę. To tu przy bardzo ruchliwym rondzie znajduje się niewielkie popiersie, które niezwykle łatwo przeoczyć. Poświęcone jest ono patronowi tegoż miejsca - Jerzemu Waszyngtonowi. Pomnik ma formę popiersia na cokole, który umieszczony został na niewielkim placyku. Autorem wykonanej z brązu rzeźby jest Bronisław Koniuszy, zaś twórca granitowego cokołu i otoczenia pomnika to Bronisław Kubica. Kompozycja cokołu ma w zamierzeniu imitować amerykańską flagę, popiersie natomiast wzorowane jest na wizerunku prezydenta, który znajduje się na banknocie jednodolarowym. Całość jest niezwykle skromna w swej formie, dopełniona przez jeszcze prostszy, by nie powiedzieć ascetyczny w swym brzmieniu napis. Pomnik powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, oddziału Saska Kępa. Monument ten ustawiony został w przeddzień wizyty w Warszawie 41 prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Busha Seniora, która miała miejsce 8 lipca 1989 roku. Oficjalnego odsłonięcia zaś dokonał 27 października 1989 roku prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Edward Moskal.

Warto w tym miejscu może powiedzieć jeszcze kilka słów o samym miejscu. Okrągły plac został wytyczony w tej lokalizacji już w 1911 roku. Początkowo funkcjonowały nazwy plac Paryski lub plac Poniatowskiego, z czasem rozpowszechniła się nazwa rondo Waszyngtona. Prawnie została ona usankcjonowana jednak dopiero pod koniec ubiegłego stulecia, za sprawą uwały podjętej przez Radę m.st. Warszawy 26 czerwca 2000 roku. Trzeba też zaznaczyć, że już od 1928 roku jedna z ulic dochodzących do samego ronda nosi nazwę Alei Waszyngtona. Cała okolica jest niezwykle interesująca dlatego też już wkrótce możecie spodziewać się kolejnych postów związanych z tym rejonem Stolicy. 


Na koniec chcemy zaprosić wszystkich odwiedzających malowniczą Saską Kępę by zatrzymali się przy tej okazji przy warszawskim pomniku pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie tak dawno w okolicy ronda Waszyngtona, w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia, wyrósł Stadion Narodowy dlatego też również jego bywalców zachęcamy do przystanięcia choć na chwilę w tym miejscu.

1 komentarz: