niedziela, 10 lutego 2013

Pamięci lotników


Tym razem chcemy przedstawić Wam jeden z wielu pomników, które upamiętniają bohaterskich pilotów. Pilotów, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo w dniach Powstania Warszawskiego nieśli pomoc walczącej Stolicy.

Osłonięcie pomnika nastąpiło w 52 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Kamień, z którego go wykonano pochodzi z cokołu przedwojennego Pomnika Lotnika, który znajdował się na pl. Unii Lubelskiej, a w 1944 roku został zniszczony przez Niemców. Informuje o tym napis umieszczony z tyłu pomnika i podpisany przez architekta Antoniego Jawornickiego. Na trójkątnych ścianach znajdują się zaś brązowe tablice i pamiątkowy napis.Obelisk znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Redutowej. Stoi on w miejscu gdzie odnalezione zostały szczątki brytyjskiego samolotu Halifax JN-926 "O", który został zestrzelony w nocy z 14 na 15 sierpnia. Samolot należał do 148 Dywizjonu Bombowego RAF-u i był jednym z trzech zestrzelonych tej nocy samolotów alianckich. Czterech z siedmiu członków załogi zginęło i zostało pochowanych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, ich nazwiska widnieją na tabliczce w kształcie samolotu. Pozostali trzej członkowie załogi przeżyli i prawdopodobnie trafili do niewoli, ich nazwiska z kolei widnieją na tabliczce w kształcie spadochronu.  

Na koniec pozostaje nam tylko zaprosić wszystkich na spacer. Mamy nadzieję, że wędrując ulicami Warszawy traficie na ten lub inny pomnik upamiętniający bohaterstwo alianckich pilotów.

Gdyby zaś wśród naszych czytelników były osoby zainteresowane bliższym poznaniem historii pilotów w czasie Powstania Warszawskiego to zapraszamy do lektury następujących pozycji książkowych:
  • Orpen Neil D. Lotnicy'44 : na pomoc Warszawie. Warszawa : Świat Książki, 2006
  • Pawlak Jerzy Nad Warszawą : warszawskie Termopile 1939 i 1944. Warszawa : Fundacja "Wystawa Walczy 1939-1945" : Asken, 2000
  • Szcześniak Jerzy "Frantic" 7 : amerykańska pomoc dla powstania warszawskiego : relacje, dokumenty, wspomnienia. Warszawa : Książka i Wiedza, cop. 2007
  • Kisielewski Władysław Nad powstańczą Warszawą. Warszawa : Prasa-Książka-Ruch, 1976

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz