niedziela, 6 marca 2016

"Na stos rzuciliśmy ..."


Po raz kolejny już, chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia jednej z prezentowanych w Warszawie wystaw plenerowych. Tym razem wybraliśmy tę prezentowaną prze Galerię Przystanek na Starym Żoliborzu. Bez większego trudu najdziecie ją na płocie okalającym Park im. Stefana Żeromskiego.

'


Wystawa została zatytułowana Na stos rzuciliśmy ... Dwa pokolenia 1914-1944. Jej organizatorem jest Muzeum Wojska Polskiego, a patronami Łazienki Królewskie w Warszawie i Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Po raz pierwszy została ona zaprezentowana przez Muzeum w 2014 r. z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.  
Co było celem organizatorów najlepiej oddaje cytat z oficjalnej strony Muzeum Wojska Polskiego : Tytuł wystawy „Na stos rzuciliśmy… Dwa pokolenia 1914 – 1944” sprawia, że należy się zastanowić nad tym, co kierowało młodymi ludźmi zarówno w sierpniu 1914 r., gdy z przestarzałą bronią ruszyli na Wielką Wojnę i tą młodzieżą, która również źle uzbrojona stanęła na barykadach Warszawy. Na planszach zaprezentowane zostały bowiem sylwetki kilkudziesięciu legionistów, którzy na rozkaz Józefa Piłsudskiego w 1914 r. ruszyli do walki. 30. lat później Ci sami żołnierze lub już ich dzieci ruszyły ponownie do walki - tym razem w Powstaniu Warszawskim. 

Chyba każdy wśród prezentowanych postaci znajdzie takie, o których słyszał. Jak choćby Leopold Okulicki "Niedźwiadek", czy August Emil Fieldorf "Nil". Na pewno jednak będzie to również wspaniała okazja do poznania choć kilku sylwetek tych mniej znanych bohaterów. Mało kto z nas prawdopodobnie wie, kim była jedyna w tym zestawieniu kobieta - Wanda Gertz. Na koniec nie pozostaje Nam nic innego, niż jak zwykle zaprosić wszystkich naszych czytelników na spacer. Tym razem proponujemy kierunek Stary Żoliborz, niezwykle ciekawe miejsce na wiosenne przechadzki.  

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię wystawy na tym ogrodzeniu. Są zwykle ciekawie przygotowane - niby tylko parę plansz a człowiek ogląda z zainteresowaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też tak uważamy i staramy się od czasu do czasu zerkać czy nie ma czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń