niedziela, 30 listopada 2014

XXIII Targi Książki Historycznej


Już po raz dwudziesty trzeci Warszawa gości Targi Książki Historycznej, po raz kolejny już odbywają się one w Arkadach Kubickiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem nie mogło nas tam zabraknąć.Tegoroczne targi to ponad 200 wydawców z całej Polski, prezentujących bardzo bogatą ofertę nie tylko książek historycznych, ale również prasy, gier, czy muzyki. To również V Salon Książki Muzealnej, w którym uczestniczy ponad 40 Muzeów z całej Polski i III Salon Książki Białoruskiej, z udziałem ponad 20 wydawców z Białorusi. Patrząc na ilość i różnorodność wystawionych tytułów, śmiało możemy rzec, że każdy, kto odwiedzi Targi znajdzie tu coś dla siebie. Tym bardziej, że wielu, jeśli nie większość z wystawców oferuje książki w niezwykle atrakcyjnych cenach. Warto więc przyjść i powoli, choć w wielkim tłoku przejść się od stoiska do stoiska. Tym bardziej, że przy niektórych oprócz atrakcyjnych rabatów, można trafić na ciekawe książki za symboliczne kwoty  z wyprzedaży. Musimy także, przyznać, że również my skusiliśmy się na kilka interesujących pozycji zarówno książek, albumów, a nawet reprintów map historycznych. 
W tych dniach odbywa się również wiele imprez towarzyszących, jak pokazy filmów, grup rekonstrukcyjnych, czy spacery historyczne, na które bardzo serdecznie jeszcze zapraszamy. Niewątpliwie, za najważniejsze z nich uchodzą jednak liczne spotkania z autorami, którzy nie tylko podpisują swoje książki, ale również chętnie rozmawiają z czytelnikami i odpowiadają na ich pytania. W tym roku gość honorowy to znany chyba wszystkim autor takich publikacji jak ekranizowane Akwarium czy Lodołamacz lub Żołnierze Wolności - chodzi oczywiście o Wiktora Suworowa. 

Jak co roku Targom towarzyszy Nagroda KLIO przyznawana w kategoriach: autorskiej, edytorskiej, monografii naukowej i varsavianów. Tak jak w roku ubiegłym, głównie ze względu na nasze dobrze znane zainteresowania, przedstawimy Wam jedynie laureatów w tej ostatniej kategorii. 

W tym roku przyznane zostały cztery równorzędne nagrody II stopnia ich laureatami zostali :
  • Robert Gawkowski Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk
  • Jerzy Mirecki Dzieci’ 44
  • Katarzyna Wagner i Paweł E. Weszpiński 1768 Georges Louis Le Rouge. Plan Warszawy dedykowany Stanisławowi Augustowi, Królowi Polskiemu Wielkiemu Księciu Litewskiemu, przez jego pokornego i uniżonego sługę Le Rouge’a
  • Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski Spacerownik po żydowskiej Warszawie
Jeśli chcecie dowiedzieć się kto został nagrodzony w pozostałych kategoriach, a tym samym, na które pozycje warto zwrócić szczególną uwagę, zapraszamy do zapoznania się z oficjalnymi wynikami

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich do Arkad Kubickiego na ostatni dzień XXIII Targów Książki Historycznej. Jeśli jednak się to Wam nie uda to nie martwcie się zbytnio, wszak już za rok odbędą się kolejne XXIV już Targi, na których nas również nie zabraknie i będzie Nam może dane się z niektórymi z Was na nich spotkać.

2 komentarze:

  1. Arkady to fajne miejsce na takie imprezy, ale wolę na nie nie chadzać, bo zbankrutuję...

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy tak samo. Wyszliśmy obładowani książkami ;)

    OdpowiedzUsuń