poniedziałek, 28 lipca 2014

Ogrody BUW

Dziś chcemy Wam opowiedzieć o miejscu, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku. W samym centrum miasta znajdują się wspaniałe, choć nieco ukryte, ogrody. 


Ogród, a właściwie ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej otwarte zostały 12 czerwca 2002 roku. Założenie to zaprojektowała architekt krajobrazu Irena Bajerska. Jest to jeden z największych najpiękniejszych tego rodzaju zespołów ogrodów w Europie. Obejmuje on swą powierzchnią ponad 1 ha, a sama roślinność zajmuje 5111 m2. Teren ten co prawda jest ogrodzony i zamykany, ale dostęp do niego jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Wbrew pozorom nie tylko dla studentów czy osób korzystających z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jak sama nazwa mogłaby mylnie wskazywać.


Zespół ogrodów składa się z dwóch głównych części: dolnej i górnej, które łączy kaskadowo spływający strumień wody. Różnorodna roślinność posadzona jest tu w trzech odmiennie skomponowanych podobszarach. Bezpośrednio przy wejściu znajdziemy krzewy okrywowe, kwitnące oraz pnącza. Ozdobą tej części są połączone strumieniem sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, na którym można spotkać kaczki. Znajdujące się tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane są niebiesko-białoróżowej tonacji. Ustawiono tu również granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego, które tworzą nawiązujący do kosmologicznych motywów cykl Szkic sytuacyjny.
Górny ogród znajduje się na 30-centymetrowej warstwie ziemi, która umieszczona została na dachu budynku biblioteki. Jak już wspomnieliśmy podzielony jest on na kilka różnych podobszarów. W części północnej znajduje się ogród złoty, który skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów i pnączy. Podstawą kompozycji ogrodu srebrnego znajdującego się od wschodniej strony są ozdobne trawy. Zaś od południa usytuowany jest ogród karminowy, którego najważniejszym elementem są różowo i czerwono kwitnące krzewy. Ostatni jest znajdujący się od ulicy Dobrej ogród zielony. Jego uzupełnieniem jest ogród wejściowy, czyli pochylnia prowadząca na dach biblioteki. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami. Z góry rozciąga się wspaniały widok na Warszawę, a przez specjalne okna można również podziwiać wnętrze samej skarbnicy książek, jaką niewątpliwie jest dla studiujących w stolicy BUW. Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o samej roślinności, jak i o regulaminie ogrodu zapraszamy na stronę biblioteki. Zachęcamy również wszystkich, nie tylko studentów i mieszkańców Powiśla, do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, widoki są naprawdę godne zobaczenia, a załączone zdjęcia niestety nie oddają ich, aż tak dobrze jak byśmy sobie tego życzyli. W pobliżu znajdują się również dwa inne ciekawe miejsca, o których już pisaliśmy : mural "Urodziłam się w Warszawie" i pomnik Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

6 komentarzy:

 1. Nie da się ukryć, że to jedno z piękniejszych miejsc w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nas też to miejsce urzekło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry wpis. Trzeba sprawdzić te miejsce koniecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pary młode dosłownie odbijają się tam jedna od drugiej i stoją w kolejkach, aby zrobić sobie wymarzone plenerowe zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń