niedziela, 16 lutego 2014

Archimapa 1945-1989


Jedną z ostatnich sobót, a konkretnie tę 8 lutego,  postanowiliśmy spędzić na premierze pewnej ciekawej, warszawskiej publikacji. O tym właśnie wydarzeniu, a przede wszystkim o jego obiekcie chcemy Wam dziś opowiedzieć.  

Punktualnie o 17 stawiliśmy się w niezwykle ważnym dla Warszawy miejscu, jakim niewątpliwie jest Rotunda, o niej jednak innym razem. To w jej właśnie murach odbyła się prezentacja Archimapy. Dziedzictwo Architektury Warszawy lat 1945-1989.

Jest to najnowsza z całej serii Archimap, które wydaje Muzeum Powstania Warszawskiego. Jej autorami są architekci warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Maria Sołtys i Marek Kuciński. W publikacji tej zamieszczono ponad 70 opisów wybranych obiektów i założeń, które według oceny autorów są charakterystyczne dla tego okresu. Jako ilustracja wykorzystane zostały bardzo ciekawe rysunki, których autorem jest nieżyjący już prof. Henryk Dąbrowski. Wszystkich, którym się one spodobały odsyłamy również do Galerii HD.

Spotkanie poprowadził Grzegorz Piątek i to on jako pierwszy zabrał głos. Kolejny był wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, a zarazem Szef Instytutu Stefana Starzyńskiego Dariusz Gawin. To właśnie ten Instytut bezpośrednio zajmuje się wydawaniem całego cyklu. Następnie na temat planów dotyczących przebudowy Rotundy niezwykle interesująco wypowiedział się przedstawiciel mecenasa wydawnictwa, którym jest Bank PKO BP. 

Po oficjalnych przemowach głos zabrali autorzy, którzy opowiedzieli już o samej Archimapie, a także kulisach jej powstania. Na koniec przyszła pora na dyskusję z publicznością. Po niej zaś goście mogli kontynuować rozmowy racząc się najbardziej warszawskim ciastkiem, jakim niewątpliwie jest W-Zka.Wszystkich zainteresowanych najnowszą Archimapą zapraszamy do śledzenia sklepu Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgodnie z zapowiedziami już wkrótce będzie tam ona dostępna. 

2 komentarze:

  1. Nie miałam pojęcia, że istnieje taka seria - brzmi bardzo ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszymy, że możemy czymś zainteresować naszych czytelników :)

    OdpowiedzUsuń