Przejdź do głównej zawartości

Archimapa 1945-1989


Jedną z ostatnich sobót, a konkretnie tę 8 lutego,  postanowiliśmy spędzić na premierze pewnej ciekawej, warszawskiej publikacji. O tym właśnie wydarzeniu, a przede wszystkim o jego obiekcie chcemy Wam dziś opowiedzieć.  

Punktualnie o 17 stawiliśmy się w niezwykle ważnym dla Warszawy miejscu, jakim niewątpliwie jest Rotunda, o niej jednak innym razem. To w jej właśnie murach odbyła się prezentacja Archimapy. Dziedzictwo Architektury Warszawy lat 1945-1989.





Jest to najnowsza z całej serii Archimap, które wydaje Muzeum Powstania Warszawskiego. Jej autorami są architekci warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Maria Sołtys i Marek Kuciński. W publikacji tej zamieszczono ponad 70 opisów wybranych obiektów i założeń, które według oceny autorów są charakterystyczne dla tego okresu. Jako ilustracja wykorzystane zostały bardzo ciekawe rysunki, których autorem jest nieżyjący już prof. Henryk Dąbrowski. Wszystkich, którym się one spodobały odsyłamy również do Galerii HD.

Spotkanie poprowadził Grzegorz Piątek i to on jako pierwszy zabrał głos. Kolejny był wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, a zarazem Szef Instytutu Stefana Starzyńskiego Dariusz Gawin. To właśnie ten Instytut bezpośrednio zajmuje się wydawaniem całego cyklu. Następnie na temat planów dotyczących przebudowy Rotundy niezwykle interesująco wypowiedział się przedstawiciel mecenasa wydawnictwa, którym jest Bank PKO BP. 

Po oficjalnych przemowach głos zabrali autorzy, którzy opowiedzieli już o samej Archimapie, a także kulisach jej powstania. Na koniec przyszła pora na dyskusję z publicznością. Po niej zaś goście mogli kontynuować rozmowy racząc się najbardziej warszawskim ciastkiem, jakim niewątpliwie jest W-Zka.







Wszystkich zainteresowanych najnowszą Archimapą zapraszamy do śledzenia sklepu Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgodnie z zapowiedziami już wkrótce będzie tam ona dostępna. 

Komentarze

  1. Nie miałam pojęcia, że istnieje taka seria - brzmi bardzo ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszymy, że możemy czymś zainteresować naszych czytelników :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kim jest Hajota?

Spacerując ulicami często patrzymy na ich nazwy. Gdy noszą one czyjeś nazwisko to w większości wypadków wiemy, lub przynajmniej coś nam się kojarzy, kim ta osoba była, czym sobie na taki zaszczyt zasłużyłam. Zdarza się jednak inaczej, część patronów jest bardzo tajemnicza. O takim właśnie tajemniczym patronie chcemy Wam dziś opowiedzieć. Wśród wielu cichych uliczek na Starych Bielanach znajduje się jedna, która szczególnie nas dziś interesuje - Ulica Hajoty.  Jak podaje Jarosław Zieliński w swojej książce Bielany : przewodnik historyczno-sentymentalny ulica ta istnieje od 1928 roku. Informacja ta znajduje swoje potwierdzenie w książce Jana Kasprzyckiego Korzenie miasta. T. 5 , w którym możemy przeczytać bardzo interesujący fragment.  Właścicielami krasnoludkowych domków byli przeważnie ludzie niezamożni, ale prości i życzliwi, którzy w swych ogródkach chętnie widzieli małych miłośników przyrody. Pozwalali patrzeć z bliska na grządki kwietne i warzywne, na harcu...

Pan Wołodyjowski na Bielanach

Każdy kto czytał "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza lub chociaż widział ekranizację Jerzego Hoffmana, powinien bez trudu rozpoznać kim jest postać w białym habicie. To pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski, który z inicjatywy miejscowego proboszcza, ks. Wojciecha Drozdowicza, na początku 2008 roku zagościł na wieży kościoła pokamedulskiego na Bielanach. Blisko dwumetrowa postań ma twarz Tadeusza Łomnickiego, a jej autorem jest Robert Czerwiński. Pojawieniu się Małego Rycerza towarzyszyło skomponowanie przez Michała Lorenca hejnału "Memento mori", który rozbrzmiewa z wieży kościelnej. Sam kościół, początkowo drewniany, wraz z budynkami klasztornymi wzniesiony został dla zakonu kamedułów, sprowadzonych z bielan krakowskich, w XVII wieku. Jego fundatorami byli królowie Władysław IV i Jan Kazimierz. W latach 1669-1710, w stylu późnobarokowym, zbudowany został kościół murowany oraz założenia klasztorne wraz z 13 eremami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa ...

Miasto44

Jak zapewne wszyscy wiedzą w tym roku obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego miały dosyć rozbudowany charakter, można powiedzieć jak zwykle w przypadku okrągłej daty. Jednak tym co na pewno było wyróżniającym elementem tych działań była organizacja specjalnego przedpremierowego pokazu filmu Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy dla prawie 12 000 widzów na Stadionie Narodowym.  My tam byliśmy, film widzieliśmy i chcemy się Wami podzielić wrażeniami z tego wydarzenia. Na wstępie trzeba powiedzieć, że w dosyć niedługim czasie po projekcji właśnie reżyser stwierdził, że prace nad filmem się nie zakończyły i nie jest to finalny obraz. Potem nastąpiło pewne dementi, że była jednak to projekcja specjalnej wersji przygotowanej do emisji właśnie tym konkretnym miejscu i czasie. Wobec tego i my pozwolimy uczynić sobie pewne zastrzeżenie, że nasza recenzja, choć lepiej było by powiedzieć notatka dla naszych czytelników, jest bardzo subiektywnym zapisem wrażeń i odczuć jakie mieli...